Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Lapsille ikäeroa 2,5v millaiset menopelit tarpeen?

Vierailija
10.08.2010 |

Meiltä löytyy yhdistelmävaunut ja matkarattaat. Uskon, että seisomalaudalle pärjätään pitkälle lähialueilla liikuttaessa, leikkipuistossa jne. mutta entäs kauppareissut, neuvolat jne? Mitä jos villi isompi ei suostu kävelemään tai lähtee karkailemaan? Mitä suosittelette?

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
10.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja ensiksi yritettiin seisomalaudalla mutta mustasukkaisuus teki sen erittäin hankalaksi myös äidin hermoille. Hankittiin Phil&Tedsit eikä olla kaduttu. Aina ei sisarisuitnta käytetty mutta jo sen olemassaolo auttoi ettei tullut niitä raivokohtauksia.

Vierailija
2/4 |
10.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Me ostettiin tuplat, vaikka ikäeroa oli 2,9v. Me liikutaan tosi paljon kävellen, ja koin, että mä en halunnut jäädä kotiin neljän seinän sisälle, kun kakkonen synty. Joidenkin mielestä oli ehkä turhaa ja jotkut epäilivätkin, että kannattaako, että seisomalaudallakin ois pärjännyt. Mä mietin asiaa aika kauan, mutta halusin kuitenkin taittaa matkaa mukavasti kävellen ja jatkaa pitkiä kävely retkiämme. En oo katunut!

Lisäksi meille syntyi sitten kolmonen, kun esikoinen oli 5v ja kuopus vaan 1,8v, joten vaunut tuli todelliseen päivättäiseen käyttöön sitten kakkoselle ja kolmoselle. :)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
10.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lapsilla ikäeroa 1v8kk. Esikoinen oli reipas kävelijä ja jaksoi kävellä hyvin.

Vierailija
4/4 |
10.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

jonka sai vauvan vaunujen päälle. Ikäeroa lapsilla 1.5 vuotta. Kun esikoinen oli n 2v ja kuopus vaihtoi rattaisiin, ei sisaristuin ollut enää käytännöllinen. Kuopus siirtyi kävelemään. Seisomalauta roikkui vähän aikaa rattaissa, mutta esikoinen ei viihtynyt siinä. Asutaan Helsingissä kantakaupungissa ja liikutaan paljon jalkaisin ja julkisilla. Esikoisella oli välillä valjaat, joilla sain pidettyä karkailun aisoissa. Muuten oli reipas kävelemään.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän kolme kolme