Rintamamiestalossa asuvat!
Kuinka iso perhe teillä asuu rintsikassa, jossa on 3 makuuhuonetta? Kuinka paljon neliöitä? Miten sujuu käytännössä, onko ahdasta vai hyvin tilaa?
Kommentit (12)
kun en tiedä kuinka paljon noin isoihin mahtuu!;)
Ei mut ihan totta puhuen olis kiva saada vastauksia.:)
ap
Neliöitä en muista. Vieraiden majoittaminen on vähän ongelma, nukkuvat usin olohuoneessa jos ovat yötä.
vieraat nukkuu kellarin takkahuoneessa. Tilaa on mielestäni sopivasti, en jaksais siivota isompaa
kolme lasta ja kaksi aikuista. Ihan kivasti oli tilaa ainakin lapsen näkökulmasta!
Niin ja oli vain kaksi makkaria. Yläkerran toinen huone eristämätön ja siis vinttinä/kesähuoneena
Noin 100 neliötä, kellarikerrokseen on tosin tehty lisähuone oleiluun. Hyvin on tilaa, vierashuone oli melkein käyttämätön pitkän aikaa. Vanhempien makkari alakerrassa, lapsen huone yläkerrassa. Siivoamisessa joskus rassaa huonejärjestelyt mut muuten kiva kun on oma rauha kaikilla, jos niikseen haluaa.
Makkareita on 4 mutta yksi on työhuoneena.
Yhdessä huoneessa nukkuu kaksi tyttöä, toinen makkari vanhemmilla ja kolmas pojalla jossa on myös 1v siskon pinnasänky.
Tilaa on riittävästi,109 m2. Järjestelemällä saatais vanhemmille lapsille omat makkarit mutta remppa tulossa jolloin kaikille tulossa omat huoneet. Riippuu niin talon pohjasta millainen on että onko tilava vai ahdas.
Meillä suunnitellaan rintamamiestalon ostoa ja tuo tavanomainen huonemäärä vähän mietityttää.
neliöitä n. 120 m2. Hyvin mahdutaan, ja kunhan joskus rikastutaan ja rempataan yläkerta, ullakot otetaan hyötykättöön ja tehdään sinne 3 tai 4 makuuhuonetta (nyt on ylhäällä 2 makkaria).
Alakertaa on edelliset omistajat rempanneet paljon ja muuttaneet huonejärjestystä, väliseinän laittamalla saisi alkuperäisestä olohuoneesta (nykyisestä lasten leikkihuoneesta) kaksi makuuhuonetta.
Hyvin mahdutaan, ainut miinus on kodinhoitohuoneen puute...
tällä hetkellä asuinkäytössä 100m2, mutta tekeillä kellarikerroksesta asuintilaa. mh+khh+s+takkah ja kph. lasten makkarit ylhäällä, välikerroksessa 2h+k+wc+eteinen. aikuiset nukkuu tällä hetkellä toisessa välikerroksen huoneessa.
ihan hyvin nytkin tilaa, mutta ikuisuudelta tuntuva remppa välillä rassaa. tehdään sitä mukaan, kun on ylimäärästä rahaa.
Tilaa on teoriassa tosi paljon, mutta käytännössä ei silti tunnu erityisen tilavalta, koska huoneita on niin paljon.
ehkä noin 40 neliön edestä saunatiloja.
aivan järkytävän kokoiset daisarit saa olla jos on 3 makkaria =DD