Nukkuuko kenelläkään muulla enää 3v. vanhempien makuuhuoneessa?
Meillä nukkuu vielä kohta 3v. poika, isommat lapset on siirretty aikoinaan aikaisemmin omaan huoneeseen nukkumaan, pitäis varmaan pian tehdä pojan huone kuntoon.
Kommentit (5)
Toki nukkuu, isommatkin ja osa vanhempien vieressä.
Ja kaikilla ei ole jokaiselle lapselle omaa huonettakaan.
Jos ei ole mitään erityistä syytä, miksei 3v kovalla mielikuvituksella omaava pieni ihminen voi turvallisesti nukkua vanhempiensa lähellä? Ei erottaminen ketään vahvaksi tai itsenäiseksi opeta..päin vastoin.
Minusta lapset kyllä osoittavat milloin haluavat/ovat kypsiä siirtymään omaan huoneeseen ja omaan sänkyynkin. Ei kannata stressata. Ei ne enää murkkuna vieressä nuku:))
Meillä vielä 11-vuotiaskin tulee usein viereen nukkumaan, kun pelottaa, vaikka on yritetty pelkoja poistaa. En siinä todellakaan näe mitään haittaa. Ei se varmasti loppuikäänsä äidin viereen kaipaa.
Vasta oli puhetta omasta huoneesta, mutta sanoi että ei uskalla vielä. Miksikä sitä pitäisikään?
pois meidän makkarista noin 5-vuotiaina. Tuleva eskarilainen löytyy edelleen joka aamu meidän sängystämme, vaikka iltaisin peitellään omaan sänkyynsä.