Vähän asiaakin,kantsii lukea:
Kommentit (5)
t. yhdessä suurkaupungissa asuva, joka ei kuitenkaan toivo, että Suomeen tulee samanlaisia ongelmia..
Ghettoutuminen pysäytettävä alkuunsa
Suomi seuraa ghettoutumiskehityksessä muun Euroopan esimerkkiä. Humanitaariset maahanmuuttajat hakeutuvat oleskeluluvan saatuaan kaupunkien lähiöihin. Näin syntyy vähemmistöjen enklaaveja, joiden sisällä elävillä ihmisillä ei ole kontaktipintaa normaalin yhteiskunnan kanssa eikä tarvetta tai edellytyksiä oppia kunnolla suomea. Jatkuva mekkalointi Euroopan kaupunkien maahanmuuttajalähiöissä kertoo, mikä Suomea nykymenolla odottaa.
Ei ole mitään järkevää syytä asuttaa työttömiä maahanmuuttajia verovaroilla kaupunkeihin, joissa asumisen hinta on kaikkein korkein. Maahanmuuttajien suosiminen asuntojonoissa on omiaan myrkyttämään kantaväestöön kuuluvien asenteita, minkä lisäksi maahanmuuttajille jaetut asunnot ovat pois niiltä pienituloisilta, joille olisi työn kannalta tärkeää asua paikkakunnalla, mutta joilla ei ole varaa yksityisen sektorin vuokriin.
Katsomme, että kuntia on kiellettävä hyväksymästä asuntojonoihinsa sellaisia maahanmuuttajia, joiden asumisen tosiasiallinen maksaja on valtio tai kunta itse. Humanitaariselle maahanmuuttajalle tulee osoittaa asunto sieltä, mistä asuntoja on edullisesti saatavilla. Hän on vapaa muuttamaan uuteen osoitteeseen heti, kun hän pystyy itse vastaamaan asumismenoistaan
Juuri näin,kohta ei pk-seudulla kellään ole varaa asua edes vähän etäämmällä mamuista. Ja jo uudet peruskopit kerrostalossa lähiössä maksavat sen 3-4000 euroa neliö missä somalilapset tulevat samoihin kouluihin,ei hyvää päivää
Toivottavasti ne "Helsingin herratkin" tajuavat saman ja tekvat asialle jotain ennekuin on liian myohaista. saatyisi valtiollekin pitka penni.
Toivottavasti ne "Helsinkin herrat"kin tajuavat saman ennekuin on liian myohaista. Saastyisi valtiollekin pitka penni.
"Nähdäksemme Suomen ei valtiona tule esiintyä globaalina, eettisenä toimijana."