Mitä teille tulee mieleen, jos ihminen sanoo olevansa ammatiltaan
toimistosihteeri? Jos ei tule mieleen mitään, niin jättäkää vastaamatta.
Kommentit (13)
saa nauttia lounaansa istualtaan(toisin kuin eräät, mur)
Voi ei! Toivottavasti en ole ollut töykeä enkä kyllä mielestäni ole mikään harmaavarpunen! Noo, mutta antaa tulla lisää vaan!
ap
-ostolaskujen maksaminen
-myyntireskontran hoitaminen
-verojen, alvin ja työnantaja maksujen maksaminen ja ilmoittaminen
-toimistotarvikehankinnat
-kahvitukset
-postitus
-toimiston yleinen siisteys
-kokoussihteerinä toimiminen ja pöytäkirjojen kirjoittaminen
-palkanlaskenta
Eli aika paljon kaikenlaista....
Ammatti kun ammatti. Sama kuin sanoisit olevasi kaupan kassa tai sairaanhoitaja.
Pitää hallita kokonaisuuksia, olla järjestelmällinen ja huolellinen.
Ei tule mitään tiettyä ulkonäköä mieleen, olen nähnyt niin 20v kuin 60v toimistosihteereitä, ja siltä väliltä, ihan erilaisia ihmisiä kaikki,
(pitkät vaaleat hiukset, kroppa vielä timmissä kunnossa, olen ystävällinen tston leelian lepotuoli, kaikki tulevat höpöttämään ja kertomaan huolensa)Tj katsoo naama vinossa, kun ukot ryystää kahvia mun boksissa.
Bruttopalkka pikkasen vaille 3000,00, töitä tällä hetkellä rauhaisasti, ehdin haahuilla tällä palstalla.
Kaikki ei mene mielikuvien mukaan ja kukin saa rakennettua työnsä ja palkkansa kykyjen mukaisesti,jos kyvyt riittävät. Nimike ja mielikuvat ovat sitten mitä ovat.
Kirjoittelee puhtaaksi kirjeet yms. Hakee pomoille kahvit ja lounaat ja tarjoilee ne. Ok palkka tollaseen hommaan.
saa nauttia lounaansa istualtaan(toisin kuin eräät, mur)
Saan kyllä nauttia lounaani istualtaan, mutta oman työpöydän ääressä tehden töitä samalla, koska niitä töitä tosiaan piisaa. Ja palkka on työmäärään nähden huono, sekin osui jollain kohdalleen.:/
ap
Tympeä ilme naamalla
ns. palveleva, lyhythiuksinen, harmaavarpuselta näyttävä keksi-ikäinen nainen
Osuit oikeaan yhdessä kohtaa, olen keski-ikäinen, ei kun kahdessa kohtaa, ja nainen
;)
en siis ihan vielä keski-ikäinen:)
Ammatti kun ammatti. Sama kuin sanoisit olevasi kaupan kassa tai sairaanhoitaja.
Tj katsoo naama vinossa, kun ukot ryystää kahvia mun boksissa.
ns. palveleva, lyhythiuksinen, harmaavarpuselta näyttävä keksi-ikäinen nainen.