laiskan äidin synttäritarjottavat? apua...
huomenna tulee 5v. tytön kummita synttärikaffeelle.
mikä olisi mukavaa,helppoa ja herkullista tarjottavaa? ei tarvitse olla montaa sorttia,joku suolainen ja makea? lapsella itsellään on maitoallergia.....olisi mukava,jos eväät sopisi hänellekkin:)
ja olen ammatiltani kokki:DD aivot lyö tyhjää näin helteellä...
Kommentit (5)
Itse olen tarjonnut mm. cocktailpiirakoita ja korvapuusteja pakastealtaan valikoimista. Löytämäni puustit ovat vielä maidottomia. Niitä löytyi S-kaupasta ja ne ovat vuokapaperissa.
tyhjää, kun haluaisi jotain helppoa ja hyvää:)
Rieskarullat on tosi hyviä, ainakin siskon poika 7 v. tykkäsi kun tarjosin kerran. Itekin teen niitä välillä ja on tosi hyvää. Sisälle voit laittaa mitä sopii allergikolle.
Lihavaihtoehto ja vaikka kalavaihtoehto niin on vähän vaihtoehtoja.
Kääretorttu mihin laitat jotain hyvän hilloa sisään niin menee aina myös aikuisille. tietysti jos haluat kakun tehdä niin sitten väliin marjoja ja soijatuotteista löytyy kivoja vaihtoehtoja maitohyllyköstä.
www.elonen.fi
Itse olen ostanut heiltä mansikkatäytekakkua joka on NIIN lähellä kermakakkua kuin vaan voi!! On siis TÄYSIN MAIDOTON :) meillä myös maitoallerginen kuopus. Heillä on myös maidoton suklaa/sacherkakku ja maidoton hedelmäkakku (kakkujen nimet oli joku Kreivitär ja Ruhtinatar tmv??)
Oon sitten itse ostanut lisäksi niitä kakkukoristeita,viimeksi esim meillä pojalle punaiset autot ja tökännyt kakkuun +kynttilät :)
Ja siihen pöytään sit lisäksi vaikka kaurakeksejä,popcornia ja prinsessakeksejä (siis niitä missä nonparelleja)
ostaisin marenkipohjan ja siihen jotakin vaahtoa ja/tai jäätelöä ja kasottain mansikoita, viinirypäleitä, tuoretta ananasta yms suolaiseksi tarjoaisin dipattavia kasviksia tai sitten tuollaisia rieskarullia jos oikein olisin ahkera, täällä säällä harvoin.
juomaksi mehu/kivennäisvesi sekoitusta ja loput hedelmät, marjat sekä paljon jääpaloja joukkoon
Se ei olisi niin mukavaa tilanteessanne.Kuinka olisi jästkibaari: pari soijajäätelömakua, Lidlistä ainakin on aiempina vuosina saanut sorbetteja, pari kermajäätelöä strösseleitä ym.
Suolainen: kaupan karjalanpiirakoita (irtomyynnistä), lapselle sellainen valmiste, mitä hänkin voi syödä.
Tee vielä munavoi.