Ote naisen ja miehen keskustelusta työpaikalla
Naispuolinen työntekijä kommentoi eräälle miehelle, että oletko juhliin menossa, kun olet niin hienosti pukeutunut. Siihen mies, että häh, ostin nää housut alesta muutamalla eurolla. Siihen nainen, että sinun ruumiinrakenteella löytyykin alesta varmaan hyvin vaatetta (mies on pitkä ja hoikka).
Kääntäkääpä sukupuolet toisinpäin ja miettikää. Kyllä tämän voisi jonkinlaisena sukupuolihäirintänä ottaa, kun ruumiinrakennetta arvostelee.
Kommentit (7)
että "löydät varmaan helposti vaatteita, kun olet pitkä ja hoikka", niin sanoisin vaan, että "kiitos, kyllä aika hyvin löydänkin". En todellakaan pitäisi pientä kohteliaisuutta ja normaalia keskustelua sukupuolihäirintänä. Jos mies sen sijaan sanoisi, että "voisit käyttää vähän tiukempia housuja, että nätti peppusi erottuisi paremmin", voisin pitää sitä häirintänä, ainakin närkästyisin kovasti.
Että tämä mies ei naisen mielestä sopinut perusmiehen standardiin, joiden vaatteet viedään kaupasta heti.
On minullekin miespuolinen selvästi vanhempi työkaveri kommentoinut, että taidat hrrastaa paljon liikuntaa, kun sulla on noin sporttinen vartalo. Vähän piikitin takaisin ja suosittelin hänelle punttisalitreeniä. Ei tuo hänen kommenttinsa ihan viaton ollut, ja joku olisi voinut pahastua. Ap
suhtautuu tähän asiaan kyllä jotenkin herkkänahkaisesti...
Ja nainen hänen alaisensa, keski-ikäinen. Minusta oli huvittava keskustelu ollut. Tuli vain mieleen, että sukupuolet kääntämällä olisi vähän eri sävy tuossa jutustelussa. Ap
Ei ole mitään pahaa sanoa noin, ihan normaali kommentti. Samaan tapaan voisin sanoa esim. naisena naispuoliselle kaverilleni joka todella pinikokoinen: löytää aina alesta hyviä löytöjä koska kokoa S ja XS on enemmän alerekeissä mitä M ja L kokoa.
Ja muutenkin toisen kropan kommentoinnissa ei sinällään ole mitään sekstistä, ellei nyt ihan suoraan sano jotain tyyliin "käyttäisit enemmän tuollaisia avoinaisia paitoja, näkyy tisut paremmin" tai "älä turhaan peitä tunikalla peppuasi kun on niin syötävän söpö".
Ehkä tuo kommentti tuli naispuolisen työkaverin mieleen siksikin, että hänen miehellään/pojallaan tm. vaikeuksia löytää vaatteita koska on esim. niin lihava tai vastaavaa?
Meillä töissä on ihan tavallista kommentoida toistemme ulkonäköä positiiviseen sävyyn. Minua on mieskollega esimerkiksi kehunut tyylikkääksi, kenkiäni on sanottu hienoiksi ym. ja itse olen vastaavasti sanonut jollekin miehelle että tietty väri sopii hänelle hyvin ja että hänellä on tyylikkäät kengät tai että uusi hiusmalli on hyvännäköinen. Eikä näihin kyllä liity mitään taka-ajatuksia.
Mä useinkin kommentoin noin tutuilleni, koska harmittaa että mun läskihanurille on niin vaikea vaatetta löytää.