Av raati-meillä 10 v hääpäivä, onko hävytöntä ostaa uudet sormukset.
Naimisiin mentiin ristiäisten yhteydessä ja mulle se vihkiminen oli ihan sivuseikka sen vauvan rinnalla. otin vaan pelkän kultaisen sileän sormuksen kihlasormuksen rinnalle.
Nyt kun on aikaa miettiä itseäkin tekis mieli jotain prameaa ja komeaa, mutta onko "sallittua" vaihtaa noita aitoja sormuksia?
Kommentit (11)
monilla menee päinvastoin, ulkoiset merkit menettävät merkitystään avioliiton iän pidentyessä, mutta jos teille tuottaa iloa ostaa uudet kiiltävät niin ottakaa toki siitä ilo!
Mä tekisin vaihtarit heti, jos olisin tyhmyyksissäni halunnut jonkin kultaisen timanttisormuksenrepaleen. Minusta sormus voi olla muodin mukainen.
Ja ehkä nykyisten lisäksi voi hankkia uuden?
Mammallanikin oli kuollessaan meneillään kuudennet sormukset. Tosin he luovuttivat alkuperäiset sota-aikana joten aina merkkipäivinä uusiin vaihtaminen ei siksi ollut niin iso juttu. Minullakin oli raskausaikana "sijaissormus" kun halusin pitää jotain turvonneissakin sormissani. Synntyksen jälkeen vaihdoin takaisin alkuperäiseen.
Jos tuntuu ikävältä ostaa täysin uusi, voisitko viedä nykyiset sormuksesi kultasepälle ja suunnitella uusi sormus käyttäen vanhoja sormuksia raaka-aineena?
meilla rahan puutteen takia jai se "hieno" sormus ostaamatta kun naimisiin mentiin, ja ajattelin samoin etta 10v haapaivaksi voisi ehka ostaa sen timanttisormuksen sitten. mielestani kiva idea ja mikaan ei esta teita miehesi kanssa ostamasta uutta sormusta.
Mä olen ajatellut aina, että kaikilla on sama sormus hamaan hautaan asti : )
Mun mies on ihan tyytyväinen tuohon omaansa, itse en ole koskaan pitänyt, koska en noista oikeesti tykkää.
Taidanpa siis hankkia itselleni uudet, haitanneeko tuo vaikka ei miehen kanssa samaa sarjaa olekaan? Haluttaisi valkokultaista ja miehellä(ja mulla) on keltakultainen?
niin vaarallista ole jos miehella erilainen, meilla naisilla muutenkin korut vaihtuu, antaa miehen pitaa sen omansa. meilla samoin, mieheni ei todellakaan halua vaihtaa omaansa, itse kylla haluan etta ostetaan mulle se kunnon sormus kun 10v tulee tayteen.
Miltäs sellanen kuulostaa että ota se vanha sormus, eti asiansa osaava kultaseppä ja poyydä sitä käyttään sitä vanhaa sormusta uuden materiaalina. Sillain saat ihan omanlaisen sormuksen, ihan millasen haluat ja kaiken lisäks se ei todellakaan oo niin kallista kun monet luulee. Itse tekevillä kultasepillä ei oo välikäsiä joten hinnat on inhimilliset.
juuri niin kuin itsestä hyvbältä tuntuu..
juuri yksi sukulaispari uusi sormuksensa, kun heillä oli sellaiset 80-luvun vaatimattomat rimpulat, miehenkin sormus oli melkein kulunut poikki...
Eli vaihtoon vaan, jos siltä tuntuu:)
Omat vanhempani hankkivat uudet sormukset molemmille muistaakseni 30-vuotishääpäivänään.
Itsekin voisin haluta jossain vaiheessa uuden sormuksen, kun alkuperäiset eivät enää mahdu sormeen. Mies taas on omansa hävittänyt, joten siinäkin mielessä voisimme hankkia molemmille uudet. Minusta rakkaus ei ole sidottu siihen yhteen tiettyyn, alkuperäiseen sormukseen. :)