synnytyssupistuksiesi kesto ja väli? (ov)
Yllätyin kun kuulin, että joku oli synnyttänyt vain 30 s kestävillä supistuksilla, joiden väli 5 min.
Omani kun kestivät aina vähintään minuutin ja väli 2 min.
Miten sinulla?
Kommentit (5)
..tästäjohtuen toisen synnytyksen työntövaihe kesti puolitoista tuntia, kun toisen 17 min.
1-2 min.välein supistelu oli aivan hirveä kokemus, joskin synnytyksen kokonaiskesto PAAALJON lyhyemnpi..joka oli siis toisaalta parempi.
kun käynnistettiin, niin ne tulikin ihan taukoamatta. Missään vaiheessa ei ollut paussia, vaan se oli päällä koko ajan. Kunnes sain epiduraalin ja kaikki kivut kaikkosi saman tien.
7 minuuttia koko ajan. Synnytys kesti lapsiveden tulosta laskettuna 2 tuntia ja 45 minuuttia.
sitten kun sain epiduraalin, ei mitään käsitystä. Nukuin. Sitten vauva syntyikin.
Laitoksella sitten kun oli koneessa en enää laskenut. Kolmannen aikaan luulin menneeni turhaan laitokselle kun supistuksia tuli harvakseltaan. No, vedet meni tarkkailussa jonka jälkeen alkoi supistukset. Saliin mentiin sitten sen mukaan kun supisteli niin odoteltiin ja tauon aikana juostiin koska kohta taas seisoskeltiin tuskissa. Synnytykset kestäneet 17h-2,5h.