välilihan leikkaus ja seuraavat raskaudet
Onko teillä leikattu väliliha seuraavissa synnytyksissä, jos ekassa se on leikattu? Kätilö ilmoitti välilihaa kokoon kurotessaan että seuraavassa synnytyksessä pitää taas leikata auki.
Kommentit (8)
jossa väliliha leikattiin, mutta mulle kätilö sanoi synnytyksen jälkeen, että hän pitää aika todennäköisenä, että seuraavassa synnytyksessä ei sitten tarvitsekaan tehdä epparia. En tiedä, vaikuttiko kätilön mielipiteeseen se, että hän joutui ottamaan vauvasta kopin, kun vauva syöksyi kokonaan ulos viimeisellä ponnistuksella.
Aika kummalliselta kuulostaa, että se eppari pitäisi automaattisesti seuraavassakin synnytyksessä tehdä.
Minullakin leikattiin ensimmäisellä kertaa isosti kun vasta 1,5 tunnin ponnistuksen jälkeen autettiin imukupilla. Toisella kertaa kilon isompi vauva tuli kahdessa minuutissa ilman repeämiä.
toisessa ei. Vähän repes, viisi tikkiä.
arpikudos ei kuulemma veny samalla lailla kuin alkuperäinen. Ehkä se riippuu kuinka iso se leikkaus oli.
tokassa ei (repesi vain vähän, ei laitettu edes tikkejä)
mutta tässä tokassa ei leikata, ellei ole erityistä syytä. Näin kerrottiin Kättärillä, eli välilihan leikkaus ei ole enää rutiinia vaan hyvin harkittu toimenpide. Sanoivat, että minuakaan tuskin leikataan, ellei ole _oikeasti_ syytä, vaikka siis esikoista synnyttäessä leikattiin (ilmeisesti ihan rutiinilla).
mulla leikattiin ekalta ja repes siitä vielä 5cm sisäänpäinkin, oli imukuppisynnytys.. lääkäri ompeli, mutta ei edes yksittäisiä tikkejä, totes, että ompelee vaan saumaa, että saa kiinni, ku vuosin ihan hurjana..
toiselta leikkas kolmen tikin verran arpikudosta, kolmannelta ei tarvinnu enää leikellä, eikä paikkailla.
leikattiin ekassa synnytyksessä,
kysyin kakkosta synnyttäessä että leikkaatko,
ei tarvii leikkaa,vähän kädellä avusti. Ja eiks se leikata vaan silloin jos se alkaa vaikuttaa silt et se ihan tosissaa repeää.