Osaisiko joku autttaa? Millaiset liivit raskausajaksi?
Tilanne on siis se, että normirintsikat ei enää mene päälle ja tarttis ostaa uudet. Kannattaako ostaa jotkut erityiset äitiys/imetysliivit jo nyt vai vaan isommat normaalit liivit? Minkälaiset liivit olet kokenut hyväksi raskausaikana? Ja kuten kysymyksistä siis huomaa, niin ensikertalainenhan se täällä esittää tyhmiä kysymyksiä. :)
Kommentit (13)
Eli sellaset mitkä itteä miellyttää, en imetysrintsikoita.
En viitsinyt ostaa imetysrintsikoita juurikin siksi että ei voi yhtään tietää mitä kokoa rinnat ovat sitten kun rupeaa imettämään.
Nyt loppuraskaudesta (rv 38) olen käynyt yhet imetysrintsikat ostamassa (juurikin tuollaiset bravon liivit :) ja yhen imetystopin, sitten kun vähän saa selkoa rintojen lopullisesta koosta niin käyn ostelemassa lisää :)
Se tuli vielä mieleen, että kasvaako rinnat tasaisesti raskauden aikana vai vaan alussa? Kun sekin vähän mietityttää, että kuinka suuriksi aikoivat turvota. :) Olen siis neljännelllä kuulla ja tähän mennessä ovat kasvaneet tasaisesti, tai ehkä alussa vähän enemmän.
Ja ymmärsinkö nyt oikein, että nuo imetysliivit jotenkin venyvät rintojen koon mukaan? Kuinka paljon maidonnousu rintoihin kasvattaa vielä "kuppikokoa"?
valitettavasti näin on ap.
Minulla kävi aivan eri lailla kahdessa raskaudessa.
Mene nyt ostamaan 1-2 HYVÄT liivit itsellesi raskauden ajaksi. Se kannattaa, ettet sitten keräile tissejäsi navasta myöhemmin.
Mene liivikauppaan - unohda H&M etc.
Minun rintani kasvoivat ekalla kerralla 75 B:stä C:hen. Thats it.
Toisella kerralla kasvoivat 75C:stä 75G:hen. Tarvitset myös hyvät imetysliivit. Voit ostaa yhdet varastoon laitosta varten ihan raskauden loppuvaiheessa.
Toiset tykkäävät Triumphin liiveistä - itselleni ne olivat liian heppoiset (isot ja raskaat rinnat tässä varressa). Changen imetysliivit ovat hyvät ja myyjät ovat asiantunteviea. Kerro tilanteesi ja he kyllä auttavat - ujostelut vex, he ovat nähneet aika monta tissiparia!
Ja kun näet myöhemmin, millaisiksi tissisi muotoutuvat, voit ostaa toiset ja kolmannetkin (väh 2 jos imetät kauan) hyväksikokemasi.
Imetysliivit eivät veny kuppikoon mukaan, sinun pitää ostaa itsellesi sopivat.
Terkuin joskus iltatyönään liivejä myynyt 2n lapsen äiti.
Juuri tuota olen pähkäillyt, että ostanko nyt jotkut halpisliivit ihan vaan siksi, että jos ne jää samantien pieniksi. Mutta ehkä tosiaan olisi parempi satsata laatuun, ettei tarvitse myöhemmin katua. :)
ap
eli ei ole ollut kuppikoon kanssa ihan niin tarkkaa. Voi olla, että isoilla rinnoilla ne eivät olisi riittävän tukevat, mutta näillä b/c-kupeilla ovat olleet riittävät ja kaverin vähän isommillekin rinnoille riittivät hyvin.
t. 2
Mutta mun tissejä eivät olisi kannattaneet raskaus- ja imetysaikana ) :
Ristinsä (ja tissinsä) kullakin...
5
niin se on tasan varma, etteivät ne ole tukevat!
Liiviliikettä ja ammattitaitoisen myyjän apua suosittelen lämpimästi.
mutta osaisiko joku äkkiä sanoa, mikä liike myy noita Bravadoja?
ap
niin se on tasan varma, etteivät ne ole tukevat!
Liiviliikettä ja ammattitaitoisen myyjän apua suosittelen lämpimästi.
urheilurintaliivinikin vähän venyvät ja ne ovat sentään tukevimmat liivit mitä mulla on. En siis väittänyt, että nää Bravadon liivit ihan mihin tahansa kokoon joustavat, mutta hieman. Muuten mulla olisi saanut olla ekoina kuukausina kahta eri kokoa liivejä samanakin päivänä ja välillä toiselle rinnalle eri kokoinen kuin toiselle, kun rintojen koko vaihteli imetyksen ja maidon nousun mukaan.
t. 2
mutta osaisiko joku äkkiä sanoa, mikä liike myy noita Bravadoja?
ap
myy muistaakseni Bebes.
...perustuu ihan maanvetovoimaan ; )
Kun rinnat kasvavat nopeasti (raskausaika, teiniaika, lihomisaika) niin rintakudos venyy.
Jos tähän väistämättömään venymiseen vielä lisää maanvetovoiman rasituksen niin todennäköistä on, että rintakudos venähtää nopeammin/aikaisemmin huonojen liivien käyttäjällä kuin tukevien liivien käyttäjällä.
...perustuu ihan maanvetovoimaan ; )
Kun rinnat kasvavat nopeasti (raskausaika, teiniaika, lihomisaika) niin rintakudos venyy.
Jos tähän väistämättömään venymiseen vielä lisää maanvetovoiman rasituksen niin todennäköistä on, että rintakudos venähtää nopeammin/aikaisemmin huonojen liivien käyttäjällä kuin tukevien liivien käyttäjällä.
noin Bravadot eivät välttämättä ole parhaat kovin suuririntaiselle. Mulle ne kuitenkin ovat olleet oikein hyvät.
t. 2
imetysliivejä, kun enää vanhat eivät sopineet siinä toivossa, että sopisivat imetysaikanakin. Ja sopivathan ne, vaikka heti synnytyksen jälkeen olivatkin liian pieniä, kun maito nousi, mutta myöhemmin olivat ihan passeleita.
Suosittelen kaarituettomia ja hyvän mallisia. Mulla jäivät jotkut halvat käyttämättä, kun eivät istuneet missään vaiheessa hyvin. Mulla on parit Bravadon imetysliivit, ja niihin olen ollut todella tyytyväinen. Venyvät reippaasti, joten ovat menneet koko imetysajan vaikka rintojen koko on vaihdellut. Ovat melko helpot avata yhdellä kädellä. Ovat kestäneet hyvin vaikka olen imettänyt yli vuoden.
Lisäksi mulla on yhdet kaarituelliset Changen liivit. Niihinkin olen ollut tyytyväinen, mutta kaarituet olivat ikävät alkuvaiheessa eikä ne päällä voinut esim. nukkua. Myöhemmin ne ovat kuitenkin olleet ihan hyvät, varsinkin juhlavaatteiden alla.
Kupin avattavuus ja suljettavuus yhdellä kädellä on ollut ainakin mulle tärkeää. Yleisillä paikoilla imettäessä pystyy imettämisen tekemään silloin helpommin huomaamattomasti. Changen liivien hyvä puoli on myös, että niissä on rinnalle "aukko", joten rintaa ei näy niin helposti. Toisaalta rinnan koon vaihdellessa se aukko ei välttämättä ole aina osu kovin hyvin. Bravadoissa aukeaa koko kuppi, joka on taas mun mielestäni imettämisen kannalta helpompi.