voiko menkat oikeesti alkaa näin nopee synnytyksestä?
eli olen ensisynnyttäjä, ja tyttö syntyi maailmaan 4 viikkoa sitten. jälkivuoto kesti vähä alle 3 viikkoa ja noin 4 päivää oli ettei vuotanut yhtää mitään. eilen tunsin menkkakipuja alapäässä ja tänää aamulla sitte oliki housut veressä. eli voiks ihan oikeesti menkat alkaa näin nopee. en imetä.
Kommentit (21)
ja alkaa sitten uudelleen. Ovulaation jälkeen ei enää ole jälkivuotoa, joten taukoa pitäisi olla n. 2 vk jotta kyse olisi kuukautisista.
Hyvin usein erehdytään luulemaan menkoiksi, vaikkakin oikeasti jälkivuoto alkanut uudelleen. Vaikka aina on mahdollista toki menkkojenkin alku, jos imetysväli pääsee venymään oliko se yli 6 tunnin?
Vaikka aina on mahdollista toki menkkojenkin alku, jos imetysväli pääsee venymään oliko se yli 6 tunnin?
Ei pidä paikkaansa. Kyllä täysimettäjillä kuule voi menkat alkaa hyvinkin aikaisin. Itsellä alkoi tasan 2 kk synnytyksestä ja kuukautiskierto heti säännöllisenä. Toiset on vaan herkempiä.
Mutta itsekin veikkaisin vielä jälkivuotoa.. mullakin hiipui vuoto jossain vaiheessa alkaakseen pian taas uudestaan..
nii ja minä en siis imetä ollenkaan. eli vois siis olla myös menkkoa. soitin eilen neuvolaan mutta sain vastauksen vaan että no joo voishan se olla sitäkin, ei se ensimmäinen kerta olisi että menkat alkaa näin pian kun ei imetä. ja menkkakivut mulla siis on myös. ja vuoto haisee ihan kuukautisille :) jälkivuoto mulla ei haissu millekkää, menkat haisee musta raudalle =)
Ja jälkivuoto on verta.
Mullakin oli taukoa muutama päivä jälkivuodossa. Kuukautiset alkoi vasta 7 kk synnytyksestä.
ikävä kyllä siitä ne jatkui säännöllisenä. Kade niille joilla vuosia poissa
ikävä kyllä siitä ne jatkui säännöllisenä. Kade niille joilla vuosia poissa
korviketta he eivät ole saaneet koskaan
aika yksilöllistä. mä kävin äsken lukee jotai vanhoja palstoja ni siellä tälläistä pidettiin ainakin oikeen normaalina ja monilla jo niillä ketkä imettää oli menkat alkaneet noin kuukauden päästä synnytyksestä. jokaisella on omat hormoonit ja oma keho. kaikissa tapahtuu eri asiat eri aikaan. musta sulla voi oikee hyvin ollakkii mennarit alkanu. jos sulla ei oo kipuja, kuumetta,vuoto haise kaalilaatikolle ni eiköhän ole sit jotai mikä on täysin luonnollista. jos vielä maanantaina epäilyttää soittele uusiks neuvvolaan. ja ennen kaikkea nauti vauvasta. kyllä sun keho kertoo jos jotai on pahasti vialla :)))
Ja kuulun niihin ONNETTOMIIN joiden menkat alkaa jo 4-6viikkoa synnytyksen jälkeen.Jälkivuoto on jokaisen jälkeen ollut VAIN viikon kestävä.Kyllä mua rassaa sit suuresti se etten mä voi NAUTTIA vaikka puoli vuotta synnytyksen jälkeen siitä ettei ole menkkoja...Ja KYLLÄ olen imettänyt ihan täyspäiväisesti vauvoja,ettei pitäis siitä johtua et on harvaan imeny tissiä.Mies onki sanonu et mä oon vaan niin hedelmällinen nainen et menkatki alkaa pian uudestaan et voi taas pamahtaa paksuks :DDDD
silloin kyllä aika epätodennäköistä että kuukautisista kyse. Limakalvohan pitää ehtiä paksuuntua uudelleen jälkivuodon päätyttyä ja se vie kyllä kauemmin kuin muutaman päivän.
Mitä kauemmin kuukautiset on poissa sitä pienempi syöpäriskille.
vastaavasti myös varhainen kuukautisten alkamisikä nostaa riskiä.
eli kyllä ne menkat voi tulla jo nyt!!!
ap:n tapauksessa ei ole, ei siellä oe mitä valua jos jälkivuoto olisi lakannut vasta 4 päivää aiemmin. Sinne täytyy kasvaa uusi limakavo, jotta voisi tula kuukautisvuotoa. Neljä päivää ei siihen riitä.
Kyllä ne voi kuukautisetkin olla..Jos loppuvat siinä viikon sisällä niin sitten aika varmasti olivat..Mutta voi jälkivuodossakin tapahtua muutoksia. Mutta jos on jo reilun kuukauden vuotanut jälkivuotoa niin kyllä sen pitäis olla jo aika vähäistä. Itsellä on kaikista kolmesta lapsesta ihan ilman taukoa alkanut menkat. Eli jälkivuoto on kestänyt n.40 päivää, joista viimeiset päivät olleet ihan mitätöntä tuhrua melkeimpä..ja sitten taas alkanut viikon verran valumaan..Ja sitte stoppi. Eli paljon mahdollista että sullakin näin :)
Se on hyvin tavallista että on muutama päivä taukoa ja sitten valuu vielä joitain päiviä.
Tuskin kuukautiset vielä kun yhtenäisestä jälkivuodosta on noin lyhyt aika.
Sitten alkoikin kuukautiset. Ja täysimetyksellä.
vuodon joukossa oli joku krämmäle, ilmeisesti istukasta oli jäänyt pala ja kun se irtosi vuoto alkoi uudelleen.
Kyllä ne voi kuukautisetkin olla..Jos loppuvat siinä viikon sisällä niin sitten aika varmasti olivat..Mutta voi jälkivuodossakin tapahtua muutoksia. Mutta jos on jo reilun kuukauden vuotanut jälkivuotoa niin kyllä sen pitäis olla jo aika vähäistä. Itsellä on kaikista kolmesta lapsesta ihan ilman taukoa alkanut menkat. Eli jälkivuoto on kestänyt n.40 päivää, joista viimeiset päivät olleet ihan mitätöntä tuhrua melkeimpä..ja sitten taas alkanut viikon verran valumaan..Ja sitte stoppi. Eli paljon mahdollista että sullakin näin :)
Mulla tuli ekat menkat 30 päivää synnytyksen jälkeen.Täysimetän kyllä ja voi olla että ne jää vielä pois,täytyy katsella josko seuraavia kuukautisia kohta alkaa kuulumaan,toivottavasti ei.Mäkin olin varautunut siihen että kuukautiset on poissa koko imetyksen ajan,näköjään toisin kävi.
yhyy