oletko pessyt lapsesi suuta saippualla?
Kommentit (17)
Kuulostaa 50-luvulta. Ei ole ollut tarvettakaan: edes talon 15-vuotias ei kiroile tai hauku ketään. Eniten "rumia sanoja" kuulen nuorimmilta pojiltani, mutta riittää, kun muistuttaa, että noin ei puhuta! On ymmärrettävää, että tulee perkeleitä suusta, jos lyö vasaralla sormeen tai vastaavaa. Muuten aika harvassa ovat tilanteet, jolloin kiroilu olisi hyväksyttävää. Haukkuminen ei koskaan. Joskus kysyin 10-vuotiaaltani, että ethän kavereillekaan tai opettjille puhu noin? Totesi, että en tietenkään, mutta tehän ootte mun vanhempia;-D!! Eli tottahan se: parempi kokeilla vanhempiin ja käyttäytyä muualla kunnolla. Ja kyse oli siitä, että sanoi: "oo hiljaa, turpa kiinni" isäpuolelleen.
onpa tosissaan lastensuojeluun otettava yhteyttä jos tiedän näin tapahtuneen.. :D apua.. :D
Enkä edes uhkaillut. Enkä tuommoseen väkivaltaiseen alistamiseen olisi edes ryhtynyt. Kiroilu ei ole sen väärtti, sen saa kitkettyä pois ihan vaan sanomalla, että meillä ei kiroilla.
pph oli pessyt..
Olisin tehnyt tuosta rikosilmoituksen.
Asia vietiin kaupungin tasolle ja siitä oli aika rankat seuraukset työntekijälle.
Suun pesemistä saippualla pidetään yleisesti väkivaltaisena tekona.
T. lto
toivottavasti ei tulekaan.. On toki yksittäisiä sanoja, joita en toivo käytettävän, mutta toisaalta enemmän mua kiusaa ihmisten tapa puhua toisilleen, tulee sellainen olo, että joskus olis enemmän syytä aikuisilla pestä suunsa saippualla. Lapset myös toistaa vanhempiensa puhetapaa, että jos kirosanoja vilisee, kannattaa ehkä kuunnella itseään.. :)
Olen aika tyytyväinen, että pojat ovat jo 10 ja 8, eikä sitä ole tarvinut tehdä.
meillä on fiksuja lapsia.
Meillä saa myös kirota jos on iso tarve. Kokoaikainen vitun hokeminen on kielletty.
Mutta jos sormeensa iskee vasaralla voi se vittu kummasti helpottaa.
lasten fiksuus ilmenee niin etteivät kiroile minun läsnä ollessani, pojat on jo 12v ja 14v.
enkä muutenkaan pahoinpidellyt lastani.
on pelkkä uhkaus riittänyt kaikille.
oli inhottavaa ja nöyryyttävää joten en aio sitä lapsilleni tehdä!
fiksuuden määritelmä on laajempi. Että ei kiroile oikeastaan missään eikä kenekään läsnäollessa.
lasten fiksuus ilmenee niin etteivät kiroile minun läsnä ollessani, pojat on jo 12v ja 14v.
molempien lasten suut kerran. Seuraavan kerran menivät itse pesemään suunsa.. täytyy myöntää että vahinko on käynyt itsellekin; poika sai pestä minun suuni saippulla. Nauruksi se kyllä meni!
Kyseessä on pahoinpitelyyn verrattavat teko. eli lastensuojeluilmoitus ja rikosilmoitus kannattaa tehdä jos joku tuttavat kertoo pesseensä lasten suut saippualla.
käyttää Paradontax -nimistä hammastahnaa. Myydään apteekissa. Kamala maku, mutta käytän itse päivittäin.