Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Mistä olette tilanneet saksalaisia lastenvaunuja? Nettisivuja?

Kommentit (41)

Vierailija
1/41 |
20.03.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hei!



Tilasimme pingpongista tammikuun lopussa Gessleinin highlightit (olivat ilmeisesti vanhaa mallia ja alessa, vain yksi värivaihtoehto, sisälsivät kantokassin ja pyörät). Hinta 399,- mistä hyvittävät Suomen isomman alvin niin että Suomeen hinnaksi tuli 395e. Postikuluja ei tule, koska yli 300e ostos ja ovat luvanneet toimittaa kotiovelle. Annettiin visakortin numero, eivät ole vielä veloittaneet, mutta ei ole kyllä vaunuista vielä mitään kuulunutkaan... Tilausvahvistus tosin tuli heti sähköpostiin.



Laitettiin sinne pari viikkoa sitten sähköpostia, että onko vaunut tulossa jossakin vaiheessa... eikä siihen ole tullut vastausta, mutta täytyy vissiin tsekata onko mennyt oikeaan osoitteeseen, koska Suzannalle ilmeisesti vastattu hyvinkin nopeasti?



Eli odottelevalla mielin ollaan, ja tuleville tilaajille huomioksi, että ajoissa kannattaa laittaa tilaus sisään, koska toimitus kestää...



Itse halusimme tilata Saksasta siksi, että saamme hyvät vaunut uusina sieltä samaan hintaan, kun vastaavia myydään Suomessa käytettyinä. Olimme myös etukäteen ajatelleet, että 400-500e on maksimi, mitä suostumme vaunuista maksamaan ja vaunujen täytyy olla niin pienikokoiset että ne mahtuvat autoon hyvin. Joten siksi valitsimme nettikaupan. Pingpong myös siitä harvinainen saksalainen, että pystyy asioimaan englanniksi.

Vierailija
2/41 |
21.03.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tiedoksi kaikille pari asiaa, jotka itselleni olivat aluksi vaikeita. Eli ensin tuo maksutapa. Jotkut kaupat vaatii ulkomaantilauksien maksun ennakkoon. Suomalaiselta tililtä (ainakin Nordeasta, varmaan muissa pankeissa sama käytäntö) voi verkkopankissa siirtää ilmaiseksi rahaa toisessa EU-maassa olevalle tilille ns. EU-maksuna. Ohjeet eivät kuitenkaan ole idioottiselkeät, vaan itselläni lipsahti jonkun väärin täytetyn kohdan vuoksi maksu väärän muotoisena matkaan, jolloin minulta perittiin suurehko palvelumaksu (joka kyllä hyvitettiin kun valitin asiasta). Mutta siis jos homman hoitaa oikein, tilisiirto on ilmainen.



Kuulemma alv:n vaihtelu eri kaupoissa johtuu siitä, että paljon Suomeen myyvät joutuvat perimään Suomen veron (22%), muut vain 16%. Tästähän tietenkin fiksu kuluttaja voi tehdä sen johtopäätöksen, että kannattaa tilata vain jälkimmäisiltä. Varmaan tuon vuoksi ainakin yksi iso myyjä lupaa nykyisin Suomen tilauksiin verokantojen eroa vastaavan alennuksen, joten lopputuloksena on sama hinta.



Myös toimituskulut vaihtelevat eri myyjillä todella paljon, joten loppusumman selville saamiseksi saattaa joutua tekemään aika monta laskutoimitusta, ja mahdollisesti varmistamaan asian myyjältä esim. söhköpostitse ennen tilausta. Mielestäni vaivan arvoista kuitenkin. Kokemusta on kertynyt jo muutaman tilauksen verran, eikä mitään ongelmia toimituksen tms. suhteen ole koskaan ollut.



Omat uusimmat vaunut tilasin Saksan ebayn kautta. Siellä myydään paljon uuttakin tavaraa, ja myös kiinteillä hinnoilla (eli ei tarvitse välttämättä osallistua huutokauppaan, jos sellaista jostain systä arkailee).

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/41 |
20.07.2004 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eli ainakin sellaisella sivulla olen käynyt kuin www.babyonlineshop.com (Gesslein, Hartan, Teutonia, ABC yms). Ja suomalaisista sivuista www.pikkupingviini.fi myy ainakin Teutoniaa. :)

Vierailija
4/41 |
20.07.2004 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hyvä palvelu ainakin meidän kohdalla!

Vierailija
5/41 |
20.07.2004 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja kysyisin samalla, onko kellään käytännön kokemusta PingPongista tilattaessa muuten kuin luottokortilla? Eli mitä se " payment in advance" , eli etukäteen maksaminen tarkoittaa?



m - ulkomaanmaksutomppeli

Vierailija
6/41 |
21.07.2004 |
Näytä aiemmat lainaukset

itse tilasin http://www.pingpong-online.com/ Hartanin yhdistelmävaunut " payment in advance" , joka tarkoittaa, että maksan vaunut vasta sitten kun ne ovat valmiina lähetettäväksi Saksasta tänne Suomeen. Kysyin tuota " payment in advance" myös itsekkin, suoraan PingPongista, joka vastasi:



" You have selected payment in advance. This means, that you' ll be notified when your order is ready for shipping to transfer the

money to our german bank account. After the payment has arrived, your order will be shipped.



If you prefer to pay with credit card, you can call me to submit card details. In that case, your card will be charged when the order is ready for shipping."



Sain sitten myöhemmin erillisen ilmoituksen sähköpostiini, että nyt nuo vaunut ovat valmiina lähetettäväksi ja voin siirtää rahat heidän Saksan tililleen.



Kun he ovat saaneet tiedon, että maksu on suoritettu niin he laittavat tavaran tulemaan UPS:n kautta kotiovelle :)



" Hi,



Your order is ready for shipping.



You can transfer the money to the following account:

account number: xxxxxxx

bank code number: xxxxxxx

bank name: xxxxxx

account owner: xxxxxxx

BIC code: xxxxxxx

SWIFT address: xxxxxxx

IBAN: xxxxxxxx



Invoice number: xxxxxxxx

total amount: xxx,xx EUR



bank address:

Kreissparkasse Eichsfeld

Friedensplatz 3

37308 Heilbad Heiligenstadt



Our Adress:

Ping Pong

Maria Hendus

Wilhelmstraße 76

37308 Heilbad Heiligenstadt



If you prefer, you can also pay with credit card. For submitting payment

details you can call me or send me a fax.



Please pay the amount within the next 10 days or give us a feedback when you need the order."



ja tässä vielä UPS:lta ilmoitus, joka tulee sähköpostiin:



" From: QuantumViewNotify@ups.com

Sent: 16. heinäkuuta 2004 12:28

To: xxxxxx

Subject: UPS -lähetysilmoitus, Seurantanumero xxxxxxxxx



***Älä vastaa tähän sähköpostiviestiin. UPS ja PING PONG FOR GIRLS FOR BOYS eivät saa vastaustasi.



PING PONG FOR GIRLS FOR BOYS pyysi meitä lähettämään sinulle tämän viestin vahvistuksena siitä, että seuraavat pakettitiedot on välitetty UPS:lle. Pakettia tai paketteja ei ole ehkä (vielä) annettu UPS:n toimitettaviksi. Jos haluat tarkistaa, onko lähetys annettu UPS:lle ja milloin näin tehtiin, tai jos haluat nähdä lähetyksen kuljetustilanteen, napsauta seurantalinkkiä tai ota yhteys suoraan PING PONG FOR GIRLS FOR BOYS."



Loppujen lopuksi en siirtänyt/maksanut vaunuja ilmoitettuun Saksan tilille, vaan näin helpommaksi tavaksi soittaa PingPongiin ja annoin luottokortin numeron. Luultavasti pankkini olisi auttanut vaunujen maksamisessa Saksan tilille, mutta malttamaton kuin oli (8 viikkoa odoteltu vaunuja) niin soittamalla 10 min puhelun kaikki onnistui vallan mainiosti. Taisi meillä molemmilla olla yhtä hyvä englanninkielen taitokin :b, hyvin mongerrettu!



Suosittelen, että kyllä tuon luottokortin numeron uskaltaa laittaa jo tilausta tehdessä, jos sellaisen omistaa.



Tälläinen historia meikäläisen " payment in advance" tilauksella :) Nyt vain odottelen, että nuo vaunut saapuvat " Arvioitu toimitusaika: 21-Heinäkuu-2004" kotiovelleni :)



zuzanna ja 40+1

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/41 |
21.07.2004 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kiitos kamalasti todella selventävästä selonteosta!



Ihan selkeältä toiminnaltahan tuo vaikuttaa. Meillä kun tuo vaunuvouhotus meinasi jo alkuunsa tyssätä kansainvälisten luottokorttien puutteeseen.



Ja eikun takaisin vaunuja kyttäämään saksan sivustoille :)



m + hemuli 30+2

Vierailija
8/41 |
22.07.2004 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itse tilasimme Hartan Skater X rattaat suoraan saksasta. Suomessa hinta 850 euroa (jos tingit saat 799 ekeen... :-o ) etkä saa kuin yhdesrä ketjusta.

Mutta http://www.baby-insel.de tilattuna+kotiin kuljetettuna tasan 490 euroa! Toimitusaika oli 5+1 (5 viikkoa tehtaalta myyjälle, 1 viikko suomeen).

Paketti oli hyvin kestänyt kasassa eikä mitään valittamista ollut.... paitsi piti ottaa saksan pikakurssi :-))))

On kuulemma paljon muitakin suomalaisia sieltä tilannut.

Suosittelen!

http://www.baby-insel.de/GrosseBilder/Skater%20X%20542x600.jpg

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/41 |
22.07.2004 |
Näytä aiemmat lainaukset

*yhyyy*, niin kauan odottelin Hartaneita ja nyt kun ne sain ja kävin kuntotarkastuksen läpi, niin siellä vaununrungossa onkin sellainen tukivarsi rikki -> irti toisesta päästä :( :( :( ns. " hitsaus" pettänyt.



Otin kuvan viasta ja lähetin PingPongiin viestiä, että mitäs nyt tehdään? Onkohan se vaihdettavissa? Jos he vaikka lähettävät varaosan, tarjoisivat jotakin tavaraa hyvityksenä tai maksaisivat korjauksen täällä Suomen vaunuhuollossa (onkohan täällä minkäänlaista vaunuhuoltoa?) tai jotain :( Katsotaan mitä vastaavat. Toivottavat vastaavat, ovat ainakin tähän mennessä olleet hyvin yhtydessä sähköpostitse.



zuzanna ja 40+2







Vierailija
10/41 |
23.07.2004 |
Näytä aiemmat lainaukset

hyvät ja helpot sivut, osaksi tosin saksaksi. tilasin vaunut pehmeällä kopalla, hoitolaukun ja tuulisuojan, postikulujen kanssan 540 eur ja samantien tuli tilausvahvistus että vaunut lähtevät 8 viikon kuluttua ja sillon tapahtuu veloitus luottokortilta. ootellaan miten käy..



sanna

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/41 |
23.07.2004 |
Näytä aiemmat lainaukset

..hartanin skater x:t myöskin. johannassa kävin katsomassa mallin ja värit.

Vierailija
12/41 |
23.07.2004 |
Näytä aiemmat lainaukset

että minkälaiset oli toimituskulut kun tilasitte noi vaunut. onko joku tietty summa jolla pitää tilata että saaa jopa ilman posti ja toimituskuluja? olis kiva tietää kun tässä pähkäillään josko tilattais saksasta ja mistä?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/41 |
23.07.2004 |
Näytä aiemmat lainaukset

ainakin oli yli 300 euron ostokset ilman toimitus+lähetyskuluja.



Nice,

m:)

Vierailija
14/41 |
23.07.2004 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olen vaunuasiaa pohtinyt ja Ping Pongista innostuin, kun Teutonian Y2K:t saisi 377 eurolla (ei toimituskuluja). Mietityttää vaan, että mitä jos tulee ongelmia, lähetetäänkö vaunut sitten Saksaan korjaukseen/takuukorjaukseen? Se vaikuttaa vähän hankalalta. Onko kukaan selvitellyt tätä puolta?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/41 |
23.07.2004 |
Näytä aiemmat lainaukset

... miten laskemalla sait tuon summan, kun itse pähkäilemällä päädyin samojen vaunujen kanssa hintaan 458 euroa?



Ihan uteliaisuuttani kysyn, koska mulla ei tunnetusti ole enää aivotoimintaa eikä minkäänlaista laskupäätä :)



m

Vierailija
16/41 |
23.07.2004 |
Näytä aiemmat lainaukset

unohtui tämä laskutoimitus... eli siis rattaat 309 e + renkaat 49 e + koppa 99.90 e = 457,90 e

Vierailija
17/41 |
23.07.2004 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sain sen summan suoraan Ping Pongista, kun lähetin sinne e-mailia. Siinä otettu huomioon Suomen alv 22%, heillä kun se on 16% (kandee muistaa toi, kun katselee hintoja siellä sivuilla!). MUTTA, enpä ollut höntti tajunnut, että se koppa ja pyörät pitää tilata vielä erikseen! Eli tulee tuohonkin minun summaanikin vielä lisää hintaa. :)

Vierailija
18/41 |
23.07.2004 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eli pyörät jo olivatkin hinnassa mukana! Tarkistin sähköpostista. Joten tuo kopan hinta vaan siihen päälle. =)

Vierailija
19/41 |
23.07.2004 |
Näytä aiemmat lainaukset

...tiesin se alvin, mutta unohdin jo (eipä ollut ensimmäinen asia). Heh.



Mutta kiitos tiedoista :)



m

Vierailija
20/41 |
23.07.2004 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meille tilattiin paketti: vaunut, renkaat, pehmeä kantokoppa.

Oikean veron kanssa hinnaksi tulee 480,80e.Kotiin tuotuna.

Huomioikaa myös, että jos maksatte pankin kautta, niin pankin kulut tulee tuohon päälle (luottokortilla ei kuluja).