Miksiköhän kuninkaalliset eivät avioidu maistraatissa
vaan haluavat kirkon ja papin :)?
Kommentit (7)
Eihän niitä pelkästään hääparia varten vietetä, vaan sukua. Kuninkaallisten "sukua" on koko kansa, eivät tykkäisi jos heitä ei "kutsuttaisi" häihin.
Siellä meinaan pelkkä papin vihkiminen riitä siihen etät olisi virallisesti naimisissa. Eli ensin maistraattiin, ja sitten halukkaat kirkkoon sopivana, myöhempänä ajankohtana.
kuulua yleensä kirkkoon, Englannissa kuningatar on anglikaanisen kirkon pää. Katolisen tai katolisen kanssa avioituvan ei ole edes mahdollista periä kruunua. Hollannissa pitää kuulua myös sikäläiseen protestanttiseen kirkkoon.
Ruotsissa kuninkaan on myös olla evankelisluterilainen. Kuningashuoneet ovat muinaisjäänne ajoilta, jolloin maallinen ja hengellinen valta olivat sekoitettu.
Etkö tosiaan muista Monacon Rainierin ja Grace Kellyn häitä? Hehän kävivät ensin maistraatissa vihillä ja sen jälkeen oli avioliiton siunaus kirkossa. Eikä varmaan ole aivan ainutlaatuinen tapaus.
tämän Camillansa kanssa. Ensin kävivät maistraatissa ja sen jälkeen samana päivänä kirkossa.
Eli tuntuu siltä ettei kuningashuoneen jäsenillä ole yksityisyyttä. Häät, hautajaiset ja lastensyntymät ovat kansanjuhlia.