Putket vai ei?
Kohta 4 vuotiaalla pojalla 2 antibioottia takana eikä vieläkään nesteet lähteneet korvista. Korvalääkäri sanoi että ei kannata kesäksi putkittaa jos ei vaivaa häntä, mutta ihan selkeesti on ns. helposti syttyvä ja kuulokin on heikentynyt. Mitä kokemuksia muilla? Haittaako kovasti esim. uimista? Entäpä mitä tapahtuu jos korvaan pääsee vettä?
Kommentit (4)
Putket eivät haittaa uimista. Saatavilla on uima pantoja ja ilmankin selviää, sillä ei se vesi sinne korvaan putkea pitkin pääse jäämään. Mielumin putket kuin atibiootti. Kokeile lisäksi gefilus tuotteita, sillä niillä on vastustuskykyä parantava vaikutus.
Jos lapsi on ärtyisä (tarkoittaako helposti syttyvä tätä?) ja ei kuule kunnolla.
Minä putkituttaisin, jos lapsi ei nyt ihan hirmuinen vesipeto ole. Kerta viikkoon viitsi pannan kyllä laittaa.
ei putket haittaa uimista. Putken kautta korvaan voi mennä vettä silloin, jos sukeltaa syvällä, mitä lapset nyt harvoin tekee). Meitä ei ole ainakaan käsketty suojaamaan korvia uidessa (tytöllä on jo toiset putket korvissa). Toki pantaa voi käyttää, jos lapsesta tuntuu ikävältä vesi korvassa ja sitähän se voi olla vaikka putkia ei olisikaan.
Toisaalta korva voi varmasti kesällä paremmin, joten siinä mielessä voi syksyyn odottaakin.
Suosittelisin syksyllä putkitusta, saa peuhata kesän vedessä ja yleensä ne korvatkin silloin paranee. Meillä lapsi sai ekasta (todetusta) tulehduksesta liimakorvan, joka parani kesällä. Loppussyksystä oli sit taas 2 tulehduksen jälkeen liimakorva molemmissa, ja joulun jälkeen putkitettiin. Silloin toinen korva oli puhdas, toisessa liimakorva.