Onko sopivaa jos kerään kolehdin lapseni
synttärilahjaa varten?
Eli haluaisi uuden pyörän.
Eikö olisi kaikkien parempi osallistua mieleiseen lahjaan kuin ostaa vain jotain ostamisen vuoksi turhaan?
Kommentit (6)
Mielestäni tähän asiaan voi pyytää lahjaan aiottu summa vain sukulaisilta ja kummeilta.
Kaverien perheiden ei kuulu kustantaa polkupyörää. Olisi jotenkin noloa.
kuulostaa erittäin oudolta! Sukulaisille voisi ajatella, varsinkin jos joku kysyy lahjatoiveita, että sanoisi polkupyörän olevan toiveissa ja siihen kerätään rahaa.
ja ehkä muiltakin lähisukulaisilta tuota voisi pyytää mut ei kyllä kavereiltä (näiden vanhemmilta!)
Heh* Mulle tuli tästä viestistä mieleen eräs todella törkeä ystäväni :D
Kun kysyin hänen lahjatoivettaan joskus, muori pamautti suoraan että haluaa rahaa, "anna mulle rahaa".
Ja olevinaan ensin keräsi rahaa takuuvuokraan ja sitten mukamas tatuointiin :D Ja kun mainitsin asiasta että yleensä en ole antanut ystäville rahaa lahjaksi, niin neitokainen haukkui minut ihan pystyyn kun olen idiootti etc... Ehkä niin, mutta on minulla käytöstavat ja hienotunteisuus edelleen tallessa!
Joten ap, sukulaisilta voi kyllä pyytää, mutta älä mene kavereilta kinuamaan :D
...jos kaverin lapselle kerättäisiin vastaavalla tavalla mieleinen lahja. Mielelläni osallistuisin.
Ihmetyttää muutenkin se pakollinen krääsä ja tilpehööri, kun useinkin olisi järkevämpää kerätä isompi summa ja hankkia kerralla kunnollinen lahja.
Voisikohan sen käytännön toteutuksen kuitenkin hoitaa jotenkin hauskemmin kuin vain "anna rahaa"-tyyppisenä? Jos vaikka tekisit Lahjalista.net-sivuille Pikku-Kaverin Uusi Fillari-listan, johon laitat eri pyöränosia (etupyörä, tarakka, polkimet...), jolle jokaiselle tulee hintaa sen 6 euroa, ja lähetät linkin kutsuvieraille?
käytä tuota kolehti nimitystä. Se voi aiheuttaa pahennusta... Eiköhän kolehti kerätä kirkossa lähetystyötä ja vähävaraisten tukemista varten.