Voiko raskauspahoinvointia olla jo kp 26/28-30?
Tänä aamuna alkoi kummallinen kuvotus joka jatkui pitkin päivää. Samanlainen olo kuin esikoista odottaessa... Mutta kuukautisten pitäisi alkaa lähipäivinä joten voiko näin aikaisessa vaiheessa olla jo raskauspahoinvointia?
Kommentit (10)
noin varhaisessa vaiheessa raskaudesta johtuvaa pahoinvointia olevan. Yleensä alkaa n. rv 6+.
jotain lievää mahatautia tää olo sitten ehkä on.
-ap-
Oli kummallista huonoa oloa aamulla ja oksensin.
Hain testin ja oli todella haalea plussa. Sitä se sitten olikin joka aamu seuraavat 4 kuukautta.
mutta mulla neljässä loppuun asti menneessä raskaudessa ja kahdessa keskenmenossa pahoinvointi (ihan siis oksentelun kanssa) alkoi käytännössä hedelmöityksestä, ihan kunnolla oli viimeistään 5 päivää ennen kuin kuukautisten piti alkaa. Kyllä tiesin varmasti olevani raskaana. Kyllä siis voi.
oksensin jo 8 päivää ovulaatiosta. Sen jälkeen oksensin päivittäin, mutta kunnolla (monta kertaa päivässä) oksentelu alkoi rv 4+.
ja toisessa 3+1. Ensin alkoi kuvotuksena ja hajut etoa, vaikka testi ei näyttänyt vielä edes positiivista. 4+0 oli jo täysi pahoinvointi. Eli hyvin mahdollista, jos olet pahoinvointiin taipuvainen.
haalean plussankin sain jo 4 päivää ennen kun menkkojen olisi pitänyt alkaa.
oksensin jo 8 päivää ovulaatiosta. Sen jälkeen oksensin päivittäin, mutta kunnolla (monta kertaa päivässä) oksentelu alkoi rv 4+.
Meillä on yksi lapsi 3,5 v ja toiselle on annettu mahdollisuus tulla. Ja todella tuo tämänpäiväinen olo muistutti kovasti sitä pahoinvointia, joka minulla oli ekassa raskaudessa. Silloin se alkoi noin viikon kuluttua plussan testaamisesta ja kestikin sitten jonnekin viikolle 16 asti.
No lähipäivinähän asia sitten selviää... ;)
-ap-
uuuup