Työni estää lasten hankkimisen!!!
Minun työpäivät ja työmatkat on pitkiä, työajat epäsäännölliset ja lisäksi mies välillä työmatkoilla kaukana kotoa.
Ahdistavaa :(
Kommentit (56)
jos vaikka et voi jostain fysiologisesta syystä saada lasta, edes hoitojen avulla.
silti jätä hankkimatta lapsia jos niitä kuitenkin haluat. tulet muuten katumaan todella raskaasti jos elämässäsi keskityit vaan työhön. tämä siis jos edes harkitset lasta. karu totuus mutta työpaikankin voi aina vaihtaa jos työnantaja ei perheellisen elämänrytmiä ymmärrä.
terveisin lapsettomiakin vanhuksia hoitanut.
(hmmm...tulipa muutoma jos sana :)
Miten niin estää?
Miten voin olla hyvä äiti lapselle, jos teen 12 tunnin työpäivää?
Jos joudun matkustelemaan? Ja tekemään töitä vielä työpäivän jälkeenkin kotona?
Miten niin estää?
Miten voin olla hyvä äiti lapselle, jos teen 12 tunnin työpäivää? Jos joudun matkustelemaan? Ja tekemään töitä vielä työpäivän jälkeenkin kotona?
Voi vaihtaa työpaikkaa, lyhentää työpäiviä jne.
tai lyhennetty työaika.
Lakisääteisiä.
Punnitse nyt kumpi sinulle tärkeämpää työ vai perhe. Kummassa sinut muistetaan vuosienkin ja vuosikymmenten kuluttua.
Miten niin estää?
Miten voin olla hyvä äiti lapselle, jos teen 12 tunnin työpäivää?
Jos joudun matkustelemaan? Ja tekemään töitä vielä työpäivän jälkeenkin kotona?
[/quote]
Missä työssä teet 12 tunnin työpäivää? Ja olet korvaamaton?
[/quote]
Työpäivä on 10-12 tuntia matkoineen.
En sano, että olen korvaamaton, mutta pätevän sijaisen löytäminen on vaikeaa. Eli jos asiakassuhteet loppuvat asiakkaiden tyytymättömyyden takia, minulla ei ole työpaikkaa mihin palata äitiysloman jälkeen.
tai jonkun plakaatin rintapieleen, kiitokseski omistautumisesta työelämälle. sitä kelpaa sitten naapurin lapsille näytellä..
ja toki siellä viimeisellä osastolla sitten sille hoitoapulaisellkin joka teeskentelee kiinnostunutta..
Kukaan ei ole korvaamaton, paitsi niille omille lapsilleen..
uhrauksia. Jos lapset ovat tärkeitä ja haluat niitä, on vain otettava riski siitä, ettei ole paluuta samaan työpaikkaan. Muussa tapauksessa on turha ruikuttaa.
En ole omistautunut, vaan kiitollinen työpaikasta, joka nykypäivänä ei ole itsestäänselvyys.
Työ on minulle vain väline, jolla saan rahaa elämiseen. Toki pidän työstäni, ja se antaa minulle tyydytystä ja haasteita, mutta välillä toivoisin vain saavani olla kotona.
elämässä pitää välillä uskaltaa heittäytyä, jotta voi saada jotaki, luottaa siihen, että hyvin käy. Sinä haluaisit, mutta et uskalla. Sen sijaan harmittelet ja uikutat ja se nakertaa tyytyväisyyttäsi. Jos et nyt tee asialle jotakin, kaduttaa se sinua myöhemmin aivan varmasti.
Missä työssä teet 12 tunnin työpäivää? Ja olet korvaamaton?
Työpäivä on 10-12 tuntia matkoineen. En sano, että olen korvaamaton, mutta pätevän sijaisen löytäminen on vaikeaa. Eli jos asiakassuhteet loppuvat asiakkaiden tyytymättömyyden takia, minulla ei ole työpaikkaa mihin palata äitiysloman jälkeen.
Ja minulla on kolme lasta, ikähaarukka 18...9. Ja edelleen teen pitkää työpäivää matkoineen. Lapset ovat hyvin pärjääviä, tasapainoisia ja sosiaalisia nuoria ja lapsia. Kahdesta vanhemmasta olen äitiysloman päälle ollut 6kk hoitovapaalla. Eipä itselleni tullut edes mieleen ettenkö voisi työni takia hankkia lapsia.
oli kans epäsäännölliset työajat, pitkät työmatkat jne.. Nyt mulla on kuitenkin pikku vauva josta olen ikionnellinen. Sit kun töihinpaluu on ajankohtaista, mietin mitä teen.. Ihmisen ei tarvitse elää työtään varten.
En ole omistautunut, vaan kiitollinen työpaikasta, joka nykypäivänä ei ole itsestäänselvyys.
Työ on minulle vain väline, jolla saan rahaa elämiseen. Toki pidän työstäni, ja se antaa minulle tyydytystä ja haasteita, mutta välillä toivoisin vain saavani olla kotona.
et kyllä tiedäkään mitä heität hukkkaan työn takia mitä kerkeät tehdä vuosikymmeniä..
Eli jos asiakassuhteet loppuvat asiakkaiden tyytymättömyyden takia, minulla ei ole työpaikkaa mihin palata äitiysloman jälkeen.
pakko olla provo, ei kukaan pidä itseään noin korvaamattomana ja rakasta työtään.
perustavanlaatuinen tarve, että eiköhän työn voisi työntää syrjään? Mikä estäisi sinua jäämästä kotiäidiksi tai vaihtamasta työpaikkaa?