Ärsyttävä nykypäivä ja sen ärsyttävä meininki!
Aiheesta on ollu jo monta, monta alotusta mutta teenpä omani kun niin kiehuu....
Meillä on neljä lasta. No auto me vaihdettiin "pieneen tila- autoon" mutta....miksi pitäisi olla jo vähintäänkin linna kun lapsia on neljä? Tai ainakin minimissään 100 neliötä per lapsi elintilaa... Meidän talossa on "vain" 100 neliötä. 4h+k+khh+s. Ihmiset kyselee että koska aletaan katselemaan isompaa? EI IKINÄ! Eräskin tuttu tuli kylään ja kierrettyään talomme kysyi: "Asutteks te oikeesti kaikki täällä?" KYLLÄ! Meillä on (aika isoja)lastenhuoneita 2, ja lapsia asustaa kummassakin huoneessa 2. Se on meidän mielestä ihan hyvä.
Musta tuntuu että mä alan olee niin täynnä tätä nykyajan meininkiä että kaikille lapsille omat huoneet, isälle työhuone, lapsille pelihuone, takkahuone, vilvotteluhuone....mitä kaikkea sitä saiskaan taloonsa mahdutettua jos haluaisi. Enkä mä edes jaksa alottaa siitä mitä kaikkee niille lapsille pitäisi hankkia.("siis eikö teidän Jorkalla ole mitään soitinta?" kysyi yks äiti kun puhuttiin lastenlauluista. "ei ole, koska Jorkka on vasta 6v. Jorkka kuuntelee lastenlauluja olohuoneessa.") Eikä tämäkään helpottanut, olen edelleen tympiintynyt.
Kommentit (8)
ONko teillä siis 4 vai 6 lasta. Monenko makuuhuoneen talo?
Meillä on kyllä liian iso talo, mutta onneksi olemme muuttaneet sen energiataloudelliseksi (maalämpö+aurinkopaneelit). Ostettiin mun tädin talo kun saatiin "halvalla" eli alle markkinahintojen.
Mutta kaikki muu ylenpalttinen kuluttaminen rassaa.
Teineillä ei ole mitään käsitystä rahasta. On ihan ok saada digijärjestelmäkamera 13 v. synttärilahjaksi. Ja sehän tietenkään ei teinien käsittelyä kestä ja sit haluta uusi pokkarikamera kolmen viikon päästä. Ja äiti ostaa. Käyttörahaa saavat kuukaudessa (tuttavaperheissä tehdyn gallupin mukaan) enemmän kuin mitä mä työssäkäyvänä aikuisena käytän itseeni kahdessa kuukaudessa. Mielenkiintoista nähdä miten teinelle käy kun muuttavat kotoa. Pikavippikierre saattaa odottaa tai sit äiti maksaa yhä edelleen.
Jo päiväkoti-ikäiset vertailevat vaatemerkkejä! Kuulin ihan omin korvin. What the f...!
Tästä tulis loputon lista, mutta en mäkään siis ymmärrä tätä "nykymenoa". Varsinkaan kun varustelukierrettä saatetaan joissain perheissä ylläpitää velaksi.
Missä te asutte? Musta tuntuu, että maaseudulla aina puhutaan neliöiden suuresta määrästä. Kaupungissa on kaikilla pienet neliöt ja 100 neliötä on jo hyvin kohtuukokoinen asuno.
"No, koskas teille tulee lisää lapsia kun tilaakin olis???"
Voi vittu.
Ekalle vastaajalle: eihän siinä mitään vikaa toki olekaan, jos haluaa tilaa ja tavaraa ja siihen on varaa. Kyse on enemmänkin siitä, että kaikki ei sitä tarvitse/halua ja hyvä niinkin.
On vaan niin jännä miten nämä asiat on muuttuneet aika lyhyessä ajassa niin paljon. Nykyään kaikkeen tuntuu sopivan motoksi "enemmän ja isompaa".
Jokainen tyylillään. Meidän kaikilla lapsilla on omat huoneet (4) , ja viimosen päälle kaikki pelit ja vehkeet, koska me halutaan laittaa ja on rahaa!! ihana hemmotella lapsia. Ja nyt tietenki joku kateellinen tulee kommentoimaan, mutta : ei tule lapsista hemmoteltuja. Kaksi jo muuttanut pois kotona ja hyvin pärjäävät. Toisilla on rahaa..
Ja maailma pelastuu. Onko sun lapset onnellisempia kuin vähemmän kuluttavien perheiden? Kyse saattaa monesti olla kulutustottumuksista ei rahasta.
Missä te asutte? Musta tuntuu, että maaseudulla aina puhutaan neliöiden suuresta määrästä. Kaupungissa on kaikilla pienet neliöt ja 100 neliötä on jo hyvin kohtuukokoinen asuno.
Ja ilman tädin (rikas lapseton leski, joka koko ikansä vain juoksi mammonan perässä ja talon rakennutti vain näyttääkseen muille) tarjoamaa hintaa, emme olisi ostaneet näin isoa taloa (340m2).
Jokainen tyylillään. Meidän kaikilla lapsilla on omat huoneet (4) , ja viimosen päälle kaikki pelit ja vehkeet, koska me halutaan laittaa ja on rahaa!! ihana hemmotella lapsia. Ja nyt tietenki joku kateellinen tulee kommentoimaan, mutta : ei tule lapsista hemmoteltuja. Kaksi jo muuttanut pois kotona ja hyvin pärjäävät. Toisilla on rahaa..