Millaisella aikavälillä runsas suola vaikuttaa verenpaineeseen?
22.4. kävin lääkärissä, ja silloin verenpaine oli 113/75. Noissa lukemissa paineet ovat yleensä olleet.
3.5. kävin työterveyshoitajalla ja verenpaine huiteli lukemissa 140/90
Pitääkö mun huolestua? Söin vappuviikonloppuna paljon grillattua ruokaa ja suolan määrä oli sen mukainen. Olisiko tämä vaikuttanut heti paineisiin? Vaiko ehkä se, että terkka tuikkasi ensin jäykkäkouristusrokotteen ja mittasi paineen heti sen jälkeen?
Kommentit (4)
että voihan hyvinkin olla, että jäykkäkouristus rokotus nosti painettasi. Siis joko itse rokotus, tai sitten olit hieman peloissasi, mikä voi hyvinkin nostaa paineita. Olitko tullut kiireessä mittaukseen?
hetkellisesti, pelottiko rokotus? Mulla on ns. valkotakkisyndrooma. Aina raskauksissa jännitin verenpaineen mittausta neuvolassa niin, että sain stressattua paineet koholle. Kotona itse mittaessani aivan ok, ellei jopa loistavat arvot.
koholla vielä 2 viikkoa syömisen jälkeen.
Jos sinulla on tosiaan yleensä alhainen verenpaine, ei sitä pienet viikonloppusuolailut nosta noin paljoa. Ellet sitten yleensä syö todella suolatonta ruokaa.
Minulla on luonnostaan alhainen verenpaine, yleensä aina noin 110/63. Syön vähän liikaa suolaa ja joskus todella innostun suolaisten ruokien kanssa, mutta ei se verenpaine siitä ole mihinkään kohonnut. Ja esim. raskauksien aikaanhan sitä mitattiin yhtämittaa, joten kyllä olisi heilahtelut huomattu. Kotona on myös mittari.