Jemmaatko liian isoja lastenvaatteita?
Jos löydät jonkun kivan, mutta liian ison, niin ostatko sen jemmaan?
Meillä on lapsille varmaan jo moneksi vuodeksi kaikki vaatteet.
Ne eivät enää edes mahdu mihinkään, vaan kaaos alkaa muuttua ihan hallitsemattomaksi.
Mistään ei voi luopua kun "ne on niiin ihquja"!
Lohduttakaa nyt, että en ole ainut...
Kommentit (9)
säilytystilaa on rajallisesti, enkä viitsi hirveästi ostaa jos lapselle kehittyykin jo pian kovinkin selkeä vaatemaku joka eroaa omastani :)
joskus tarkoituksella ostan alesta jonkun hyväksi todetun jutun (jollainen siis jo käytössä) myös isommassa koossa jemmaan.
Enkä raahaa kotiin hervottomia määriä, vaan ihan tarpeeseen. Pistän ne säilytysboksiin, jossa on muitakin seuraavan kauden vaatteita.
Eli nyt 104-kokoa käyttävillä on jemmassa kasa 110-kokoa. 134-kokoa käyttävällä taas muutamia 140-kokoisia odottamassa.
Ei ole tosiaan tilaa jemmata isompia, kun on vielä kahden lapsen vaatteetkin säästettävä kuopukselle.
Vauvanvaatteet ostin melkein kaikki etukäteen, mikä olikin kätevää kun vauvojen koko vaihtui yhtenään, enkä mä oikein olisi edes päässyt minnekään shoppailemaan.
Ei välttämättä kannata jemmata kauhean pitkälle tulevaisuuteen, koska tosi monissa vaatteissa on resorinauhat, joissa siis on kumia tai spandexia, ja ne hapartuvat ajan kuluessa käyttökelvottomaksi.
En jemmaa. Paitsi lahjaksi saatuja. Meidän tytöt on aika tarkkoja siitä mitä päälleen pistävät, joten ei kannata hamstrata ainakaan vuosiksi eteenpäin. Plus tosiaan resorit ym ei kestä kuitenkaan vuosikausia.
kirpputorilta ostan jemmaan isoja. Ei tarvitse koskaan kiireellä mennä vaatekauppaan, kun kaapissa on aina sopivankokoista.