Lue keskustelun säännöt.
Synnytyksen käynnistäminen Kättärillä
01.05.2010 |
Minulla on nyt mennyt 11 päivää yli lasketun ajan,maanantaina kättärille kontrolliin..Missä vaihessa synnytystä aletaan käynnistää,jos se ei spontaanisti käynnisty?Ja millä tavalla?Onko käynnistetyssä synnytyksessä riskejä?En ole ensisynnyttäjä,aiemmat raskaudet 40+2 ja 40+4
Kommentit (4)
suun kautta otettava pilleri,vai kentien joku pistos/tippa suoneen?
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Samaa ainetta käytetään mm. eläinten synnytyksen käynnistämiseen :) Tippa suoneen.
kymmenenpäivää yli,ja käynnistettiin tabletilla emättimeen!Vuorokausi ja lapsi syntyi!
ei ilman syytä ennen 42 viikkoa. Yliaikaiskontroolliin pääsee nykyisin kättärille vasta 42 tai 41+6, ennen 10 päivää yli lan.
Vuonna 2001 minulla tuo 10 pvä yli lan ja yliaikaiskontrolleja ehti olla Kättärilläkin 3 ennen synnytystä. Silloin käynnistys olisi ollut ensisynnyttäjällä 42+1. Lapsi syntyi 42+1 samana yönä.
Vuonna 2009 yksi yliaikaiskontrolli ja käynnistys olisi ollut samoin 42+1, mutta syntyi 42. Välissä oli yksi sektio ja siksi käynnistys on vielä suurempi riski.
Jos käynnistykseen päädytään saa tosi hyvän monisteen, jossa kaikki riskit ja ohjeet, neuvot ja muut.
Eivät suosi käynnistystä, koska itsestään alkanut synnytys on aina "tehokkaampi" ja helpompi - näin sanoivat.