Mä teen pitkät työvuorot ilman varmaa taukoa
eli työvuoron pituus on 24 tuntia, ja koko sen ajan olen välittömässä hälytysvalmiudessa. Saan siis pitää taukoja aina kun työ sen mahdollistaa, mutta koko ajan olen valmis keskeyttämään taukoni alle 10 sekunnissa ja lähtemään töihin.. ihan sama onko nälkä tai ei.. 10 tuntia voi helposti mennä ilman mitään ruoka- tai lepotaukoja.
Olenko ihan hullu? =)
No joo taidan olla, mutta onneksi meitä on muitakin.. =)
Kommentit (3)
Minäkin olen yöt syömättä, syön lapsien kanssa samaan aikaan.
En ole missään valmiustilassa. Olen lapsiani varten olemassa.
ymmärrä tätä vanhemmuuden vertaamista työhön. Voin kertoa, että "hälytysvalmius" kotioloissa on hieman eri luokkaan kuin esim. sairaalassa työskenneltäessä. On hieman eri asia vastata lapsen kakkahätä tai nälkä tyyppiseen kutsuun, kuin esim. elvytystilanteeseen.
Kyllä minusta ihan vapaalla ololta tosiaan tuntuu, kun kotona lasteni kanssa olen. En koe sitä juurikaan raskaaksi. Sen sijaan työni ajoittain koen. Koko ajan saa juosta pää kolmantena jalkana, eikä toivoakaan, että edes välillä voisi ituksia sohvalla.
en usko sanaakaan