Poikani ei aio olla aikuisena missään tekemisissä veojensä kanssa.
Molemmat ovat nyt yläkoulussa. Eivät pahemmin riitele, eli tämä ei johdu siitä. On kypsnyt veljeensä tämä toinen.
Kommentit (7)
aikuistuvat muutenkin kun pelkän iän puolesta :)
mistä johtuu?
Minusta on ärsyttävää, jos vanhemmat ensin aiheuttavat epäreiluudellaan lapsilleen huonot välit auttamalla toista perhettä enemmän kuin toista, ja sitten valittavat jos sisaret eivät ole paljon tekemisissä.
Aikuisen pitää päästää irti ja antaa vapaiden ihmisten, vaikka olisivat omia lapsia, olla tekemisissä kenen kanssa haluaa.Yleensä lapset ovat kyllä keskenään tekemisissä, jos vanhemmat ovat tasapauolisia.
Kyllä aikunen ihminen varmasti ymmärtää että toisen lelliminen on vanhemman vika, eikä sen sisaruksen...
Mieheni veli ei ole ollut mieheni kanssa tekemisissä 7 vuoteen :) Syynä kateus.
Isoveljen piti aina auttaa pikkusiskoa ja antaa tälle leluja jne. Tyttö on luonteeltaan tosi puolensapitävä ja poika ennemmin kiltti. Murrosiässä poika rohkaistui ja teki selväksi, ettei ole siskonsa kanssa. Tytölle tuli muutenkin vaikeuksia, koska oli tottunut olemaan ykkönen. Muitakin vastaavia kuvioita olen nähnyt. Isoveli valitti, että pikkusisko kiusaa. Äiti nauroi, että kaipa nyt osaat puolesi pitää. Ajattelen, että jos olisi poika tinttaissut siskoa naamaan tai repinyt lelut käsistä takaisin tms. olisi varmaan poika saanut kuulla kunniansa äidiltä! Itselläni on poikia, jotka kyllä tappelevat ja rakastavat toisiaan. Ei anna isompi periksi eikä kyllä pienempikään.
Että liikaa joutuneet olemaan yhdessä. Välillä pitää saada olla poissa veljen luota. Myös jos vanhemmat pakottavat isomman ottamaan pienemmän mukaansa. Ja lapsia voidaan kohdella vähän kuin samana persoonana, ei oteta yksilön tarpeita huomioon. Isompi voi olla pienemmän viihdyke, "keinoemo"
no ne nyt sanoo mitä vaa,mut aikuisena eri mieltä.uhkasihan siskoni poika tappaa äitinsä aikuisena.ei ole tehnyt sitä:SD
mistä johtuu?
Minusta on ärsyttävää, jos vanhemmat ensin aiheuttavat epäreiluudellaan lapsilleen huonot välit auttamalla toista perhettä enemmän kuin toista, ja sitten valittavat jos sisaret eivät ole paljon tekemisissä.
Aikuisen pitää päästää irti ja antaa vapaiden ihmisten, vaikka olisivat omia lapsia, olla tekemisissä kenen kanssa haluaa.
Yleensä lapset ovat kyllä keskenään tekemisissä, jos vanhemmat ovat tasapauolisia.