Veroprosentti 2000 euron/kk-tuloille
Mikähän mahtaa olla verotuksessa sopiva veroprosentti noin 2000 euron/kk-tuloille + 30 päivän kesäloman lomarahalle?
Mukaan ei oteta niitä palkasta maksettavia erillisiä lisäveroja, vaan ainoastaan se verokorttiin merkitty ansiotuloverotusprosentti. Liikutaanko jossain 20-30 %:n välillä?
Entä otetaanko ylitöistä automaattisesti suurempi veroprosentti, vai ennakkopidätyskortin mukainen?
Jos ylitöistä otetaan ennakkopidätyskortin mukainen prosentti myös, voisiko kortin muuttaa niin että palkasta otettaisiin joku tasaprosentti, vaikka 30% ja ylitöistä aina esim. 50%?
Onko jotain haittaa jos 2000 euron/kk-tuloille laittaa kohtuu suuren veroprosentin, vaikka sen 30% ja ylitöistä maksaa 50%? Eikös se raha tule takaisin veronpalautuksessa kuitenkin?
Itsellä on vaan ollut alkuvuoden todella pieni ennakkopidätysprosentti kun tulot ovat muuttuneet ja teen vielä epäsäännöllisesti ylitöitä melko paljon. Haluaisin ettei tulisi mitään maksettavaa. Verotoimistossa saa tunnin jonottaa ja autoa on vaikea saada parkkiin, nettisivut joissa veroprosentti lasketaan pyydetään tarkkoja tietoja esim. ylitöistä, joita en osaa arvioida. En myöskään osaa arvioida mitä saan lomarahaa, tai mitä maksan liiton maksuja palkasta + ylitöistäni vuoden aikana.
Kommentit (5)
Minä olen ihan onneton näiden prosenttien arpomisen kanssa ja jos on kysyttävää, soitan verotoimistoon. Siellä on aina vastattu nopeasti ja neuvottu ystävällisesti + laskettu sopiva veroprosentti. Voit sanoa, että haluat mieluummin vähän tai vaikka reilustikin yläkanttiin prosentin. Minullakin on ollut tuollaisia vaihtelevien tulojen vuosia ja verotoimistosta on aina saanut puhelimitse tosi näppärästi apua.
Nyt voi olla vähän ruuhkaa, kun on veroehdotusten lähettäminen menossa, mutta itse en ole ikinä joutunut edes jonottamaan puhelimitse. :)
ja sieltä viimeisimmän tilinauhan kohdasta verovuoden tiedot.. näet sitten katsoa tämän vuoden osalta jo maksamasi verot ja muut maksut.
Prosenttimääräisenä palkasta menee liiton maksu. vaikea laskea kun ei lainkaan tiedä kuinka paljon ylitöitä tulee vuoden aikana. Välillä bruttona tulee noin 3000 euroa kuussa ylityölisineen, välillä ei ylitöitä ole ollenkaan ja palkka on se 2000 euroa brutto kuussa.
Mitä jos käyttäisin pohjana perusprosenttia 21% ja lisäprosentiksi 39,5%, jotka ovat 30000 euron vuosituloille lasketut prosentit.
Kuinka paljon noita lukuja pitää muuttaa kun tammi-huhtikuun palkasta on pidätetty huomattavasti pienempää prosenttia? Olisiko joku 25 % perusprosentiksi loppuvuodeksi ja lisäprosentti tuo 39,5% sopiva? Tuloni tuskin ovat 30000 euroa vuodessa, lähempänä 25000 euroa ylityölisineen.
sinne verolaskuriin voit syöttää jo maksamasi verojen osuuden, tuloiksi laitat sen 30 000. Laskuri laskee prosentin ja ottaa huomioon jo maksetut verot!!!
Pitääkö tulla kädestä pitäen opettamaan. ;)
nyt kuitenkin sitä vero.fi sivuston laskuria... Ei täällä kukaan muu voi sun puolesta alkaa laskemaan, kun et kerran itsekään tiedä? Vuositulot on tuo 2000€ x11 + lomaraha, joka on noin puolitoistakertaa kk tulo. (2000€ x11 +3000€ /vuosi) Siihen vielä lisäät, jonkun 1000€ pelivaraa/ylityölisävaraa päälle.
Ja kuinka et muka tiedä, miten paljon menee liitonrahoja? Onko teillä kiinteä vuosi/kuukausimaksu vai tulojen pohjalta, joku tietty %. Jolloin tietysti lasket arvion vuositulojen pohjalta.
Ei sinne laskuriin tarvitse sentilleen osata lukuja syöttää... Arviotahan sinä olit hakemassa!!!!!!