Haluatko kysyä jotain äidiltä, jonka lapsella on 8 välikausiasua?
Kommentit (13)
käytettävää niitä tosiaan on. Lapsi on 3v.
Ensin ostin kirppikseltä yhden tosi halvan, joka ei tosin pidä vettä, on tuulipukutyyppinen. Sitten ostin kunnollisen vedenpitävän alehintaan, mutta on kaksiosainen. Päätin, että haalari tarvitaan myös, sellainen joka pitää vettä ja ostinkin sellaisen. No sitten tuli yhdeltä kaverilta kassillinen vaatteita ja siellä oli kaksi välikausiasua! Ja kas kummaa, serkuilta tuli tänään vaatesäkki ja siellä oli vielä kolme välikausiasua, kaikki tätä nykyistä kokoa! :) Tadaa, niitä todellakin on yhteensä 8!!! Rahaa niihin kaikkiin kahdeksaan on mennyt yhteensä alle 100 euroa ja on kuitenkin se Reimateckin sekä Jonathania yms, myös ihan Lottaa&Lassia. Mutta kylläpä noita on! :) En tiedä tuleeko kaikkia käytettyä, luulen kyllä että tulee! Voi huoleti nyt heittää pesuun kun likaantuu ja valita mielenkin mukaan ulkovaatetta ja sään!
ehkä niitä vois pistää kiertoon johonkin suuntaan vaikka nytkin?
ilmaiseksi saa...
Jos olisin ensin saanut nuo lahjoitukset, niin en tietenkään olisi itse ostanut, mutta kun menin ostamaan ensin ja sitten vasta tuli lahjoitukset... Ei voinut tietää :)
Nimim. eteinen täyttyy lapsen kevätvaatteista...
-ap-
Syksyllä tai viim. ensi keväänä on kasvanut koosta ohi ja sitten toki pistän kiertoon! :)
ap
Eikö kaikki aika ole ihan oikeaa kokonaista aikaa eikä mitään välisellaista?
myös kesällä viileämpinä päivinä/iltoina. Välikausi ei ole vuodenaika, vaan se on vaatteisiin liittyvä termi.
ap
Mitä kokoa ne kaikki on?
Ei niitä vielä kiertoon kannata laittaa sitten vasta kun käynyt pieniksi tai sen jälkeen säästöön jos on vielä mahdollisesti tulossa pikkusisar.
Kuluvathan nuo jo tuon ikäisellä joten siksi en itse vielä laittaisi ainakaan kiertoon. Eipä sitten haittaa jos joku kuluu puhki ennen aikojaan.
Miksi joku aika on sellaista? Jos on välikausivaate niin kai on silloin myös välikausi?
mutta sanon vaan että
et millään ehdi niitä kaikkia käyttää.
Välikausihaalari on yksi turhimmista keksinnöistä.
Mene muualle Eurooppaan niin et niitä näe missään.
kevättakki,kesätakki,verkkarit,farkut,fleecehousut,fleesetakki,tuulitakki,kurahousut.
nämä kaikki ajaa asian
Tosin meillä lapsilla (2 ja 3 v) on molemmilla yhdet vedenpitävät haalarit, joilla pärjäisi ilman kurahousujakin, mutta kurikset on helpompi pestä. Kevättakki ja farkut/muunlaiset myös ulkona pidettävät housut kauppa yms muita reissuja varten. Enpä viitsisi 8 pukua säilöä.
Eletään nimittäin aivan ihanaa arkea, pyhiin kuuluu myös navettareissut mummolaan.
Joten kaikenlaista löytyy:
- Kaksiosainen siisti kauppa- ja kaupunkipuku
- kaupunkitakit ja irralisia housuja niihin.
- rönttätuulipuvut kaikenlaisiin kuivan kelin pihahommiin.
- Vanhemmalla pojalla kolme ja nuoremmalla kaksi haalaria ihan noihin päivittäisiin pihahommiin. Ovat yleensä siisteysasteeltaan eri tasoilla, joten puhtaimmasta päästä otetaan mukaan esim. leikkikentälle yms.
- sit on oltava vielä ihan navettahaalarit ja saappaat, joita ei muualla käytetä (hygienia, ettei viedä tauteja navettaan).
Elämä on ihanaa. Rahaa palaa, vaikka osan ostankin käytettynä - ei haittaa.
Milloin se toppa on?
Mikä siis on välikautta? Miksi joku aika on sellaista? Jos on välikausivaate niin kai on silloin myös välikausi?
oletko kenties mun kaveri??? Hihi. Ehtiikö lapsesi millään pitää niitä kaikkia ja mikä on syynä miksi ostat noin paljon?