minkäväristä laittaisit keittiöön jos nyt rakentaisitte talon?
mietin niin että ruskeata (aika tummaa) tai valkoista? nyt on valkoista ja tuntuu että 10 v sitä on ollut tarpeeksi. Kyllästyykö siihen ruskeaan? entäs lattiat? valkoiset tai tummat? kääk...vaikeata..
Kommentit (8)
tumman lattian ja tummat alakaapit. Välitilaan maitolasia ja yläkaapit valkoista ja maitolasia.
Tumma alaosa jo ihan käytännön takia ja on ne minkäväriset tahansa, niin niitä joutuu katsomaan vuosia.
mutta irrottelisin kaakeleiden ja seinien väreillä ja mahdollisesti järisyttävän värisellä irtonaisella jenkkijääkaapilla.
Lattia on laattaa ja väriltään ruskeanharmaa. Kaapistot valkoiset, rungot myös.
Kodinkoneet rosteriset.
Taso ruskeaa puuta, välitila vielä mietinnässä. Seinät ruskealla maalatut.
lattia tammea tai vaihtoehtoisesti vaaleanruskeanharmaata (olisiko vaalea muta/savi oikea sana kuvaamaan sävyä) laattaa. Välitilaan em. laattaan sointuva mosaiikki. Nykykeittiöön vm 2004 muutosta vain laattalattia, nyk. siis tammiparketti. Tasot laittaisin edelleen tammea tai sitten vaaleaa kiveä.
Mökille, jota aletaan vuoden kuluttua rakentamaan, tulee joko valkoinen tai puunvärinen keittiö, tasot tummanharmaata kiveä tai puuta. Välitilaan ikkuna ja lasia hirren päälle. Hirsi vaaleaksi vahattua (joko valkoinen tai sitten muuten vain vaalea).
Tässähän ei kysytty muodikasta vaan mitä sinä laittaisit. ;o)
kun laitatte nuo vaaleat/valkoiset kaapinovet kuinka niitä saa jatkuvasti pyyhkiä! varsinkin lapsiperheissä.
Mä oon niin kyllästynyt jatkuvaan kaappien pesemiseen että nyt jos saisin valita, laittaisin tummaa puukuviota
-tummat kaapiston rungot
-melko vaaleat ovet
-vaalea laattalattia
-seinät vaaleat
uskon että tulee viihtyisä