Koko ajan jano raskausaikana
Mistä voi johtua, että koko ajan janottaa ihan hirveästi? Raskaana siis olen, eikä ennemmin vastaava ole ollut...
Kommentit (8)
Verimäärä kasvaa, ja se vaivaa janona erityisesti alussa. Kai muutenkin, koska sitä verta on koko ajan tehtävä enemmän jotta sitä on enemmän. :)
normaalia enempää. Varsinkin mehut maistuvat ja kivennäisvedet, mutta ei tavallinen vesi. Myös maito maistuu ajoittain. Tuntuu vaan siltä, että olen jatkuvasti jääkaapilla juomassa ( ja vessassa...).
ap
Nyt toista kertaa. En ole ollut huolissani, ymmärtääkseni kuuluu juttuun. :)
3
Neuvolassa oltiin huolissaan, uhkailivat sokerirasituskokeilla, mutta koska pissa oli puhdas eikä paino noussut, siltä vältyin.
Minä tunsin olevani ihan kuivumassa, huulet oli rohtunu, pissaa tuli vähän ja jatkuva jano
Eli taidan vaan jatkaa juomista ja toivoa, että verimäärän takia janottaa! Mullakin pissa ollut puhdas aina, edellisestä raskaudesta en tosin muista, että olisi ollut tälläinen jano koko ajan! Toisella kolmanneksella mennään nyt.
Taidan silti seuraavassa neuvolassa kertoa asiasta.
Kiitos teille vastanneille! =)
Voi sulla olla siltikin korkeat sokeriarvot vaikka pissa olisikin puhdasta.
Itellä oli raskausajan diabetes ja kyllä mullakin oli pissa yhtä kertaa lukuunottamatta puhdas. Se sokeri näkyy pissassa vasta viiveellä ja jos olet syönyt vaikkapa kevyen aamupalan, joka ei ole nostanu paljoa verensokeria, niin ei se vaikuta silloin pissaankaan.
Seuraavan kerran kun menet neuvolaan, niin syö oikein tukevasti ja hiilihydraattipitoisesti tunti ennen aikaa ja pyydä ottamaan näyte sormenpäästä. Silläpä se selviää.
Taidan ensi kerralla sitten tankata oikein kunnolla ennen neuvolaa. Eikä siinä mitään, voin kyllä mennä rasitustesteihin varmuuden vuoksi. Koska oikeasti tuntuu siltä, että juon miljoona kertaa enemmän, mitä syön! Ja tämän vuoksi maha on kuin ilmapallo iltaisin, turvottaa ja on hankala olla...
ap
Toisaalta voi olla sokereissa häikkää.