Mikä aisti on sinulle tärkein?
Kommentit (10)
on luultavasi elintärkein. Jos ei tunne kipua, ei tiedä olevansa sairas ja tarvitsevansa hoitoa. Olisihan se ikävää pökrätä vaikka palovamman takia, kun ei huomaa vammaa ja ei osaa varoa kun ei tunne.
mutta "arkisemmista" aisteista, tarkoitan siis missä yleisimmin on heikkoutta valitsisin tärkeimmäksi näön.
Ilman muita aistejani voisin yhä jatkaa kommunikointia muiden kanssa (huulilta luku, kirjoittaminen jne) itsenäisesti, pystyisin liikkumaan melko vaivattomasti ja saisin jatkaa rakasta harrastustani lukemistani.
1. tunto
2. näkö
3. kuulo
4. maku
5. haju
Puolisokeana voin sanoa ettei se näkö ole niin tärkeä.
Ja en voi noita kahta erottaa toisistaan. Mulle ovat yhtä tärkeitä. (tämä ihan teille armaille jotka alatte valittamaan että piti valita yksi)
Välillä en pistäisi ollenkaan pahakseni, vaikka olisin kuuro. Menee hermot kaikesta metelistä...
Mutta näkö on ehdoton, niin voi liikkua itsenäisesti, matkustaa, nauttia maisemista ja näkee omat rakkaat ja heidän eleet ja ilmeet.
Kävin joskus Heurekassa siinä "näyttelyssä", jossa kuljettiin "sokeina" erilaisissa paikoissa olevinaan. Apuna oli keppi ja ehkä kaveri (joka näki tasan yhtä vähän eteensä :D) Jonkin aikaa kesti tottua siihen pimeyteen, mutta ei se lopulta niin kamalan vaikeaa ollut.
Mulla kestäisi taatusti ihan älyttömän kauan tottua kuurouteen. Mä esim. en voi kuunnella mitään musiikkia lenkillä tms. koska mä tulen ihan vainoharhaiseksi, jos en kuule liikennettä...
Mut eniten elämyksiä saan hajuaistin kautta, olen ns. nenäihminen.
vastannut että näkö.
Sairauden takia olen kuitenkin kärsinyt tuntopuutoksista ja huomannut tuntoaistin yllättävän tärkeäksi.
Kerran minulla katosi toisesta jalasta tunto kokonaan (lonkasta varpaisiin) minkä seurauksena käveleminen oli todella vaikeaa. Ei ollut mitään käsitystä missä se tunnoton jalka on, milloin osuu maahan ja kuinka pitkä tai lyhyt askeleesta tulee :/
Olis aivan hirveää jos tunto katoaisi joka paikasta =o Ei siinä silloin enää osaisi nauttia muistakaan aisteista :/
toki tasapainoaisti, tuntoaisti ja kuulokin on tärkeitä. tai makuaisti...