vaihto-oppilaan kotiinpaluu - yllärijuhlat vai juhlat jos neiti haluaa?
Tyttömme palaa vuoden vaihto-oppilasreissultaan ihan pian.
Pitäisikö järjestää kotiinpaluujuhlat, jotta saataisiin kerralla monelle ikävöineelle mahdollisuus tavata tyttöä. Vai voiko vaihto-oppilas olla liian poikki.
Mielipiteitä?
Kommentit (10)
VArmasti on ihan poikki ja on kulttuurishokki, antakaa toipua rauhassa.
Itse olin aikoinani vaihtarina... ja joo juhlat on varmaan ihan kivat, mutta suosittelisin järjestämään ne vaikka myöhemmin sovitusti tyttönne kanssa.
Itselläni aikaero vaikutti aika paljon ja väsymystä oli pari päivää. Lisäksi tuntui, että jo pelkkä "kotiutuminen" vaati oman aikansa.
Lisäksi mulla oli alussa ongelmia puhua suomea, kun kieli vaihtui huomaamatta englanniksi.
Itselläni kävi sitten ystäviä (porukalla) kylässä myöhemmin.
(kavereiden järkkäämät) mutta ei nyt heti samana iltana, kun tulin kotiin. Me oltiin siis pari päivää Helsingissä. Mun mieltä ainakin lämmitti.
ei äidin järjestämät kekkerit kavereineen ja sukulaisineen...
Näillä on vissi ero.
tiedän, että sukulaiset kaipaavat nähdä tyttöä. Mutta ehkä parempi antaa hänen tosiaan tulla kotiin ja päättää sitten itse, että juhlia ei järjestetä :D
ap
anna tytön toipua ja sopeutua rauhassa. Itsekin vaihdossa olleena voin sanoa, että se kotiinpaluu on monelle shokki ja pieni toipuminen on paikallaan.
Juhlat sitten kun tyttö on kotiutunut :)
et saa rauhassa vaikka levätä enste ;)
järjestäneet yllärijuhlat. Mikä oli tavallaan ihan kivaa, mutta toisaalta olin ihan poikki aikaerosta ja matkasta. Mitään sukulaisjuhlia en ois kestänyt samantien.
Aikanaan palasin vaihtarivuoden jälkeen kotiin, kävin saunassa, söin -ja lähdin koululle bileisiin :). Taisin olla kotona kaksi tuntia. Yllätysjuhlijat olisivat kyllä saaneet juhlia ihan keskenään.
Kotiinpaluu oli minulle ja monelle muullekin paljon suurempi kulttuurishokki kuin vaihtoon lähteminen. Anna siis, ap, tyttärellesi aikaa sopeutua kotiinpaluuseen ihan rauhassa itsekseen. Ihan jo omaan ydinperheeseen palaaminen voi olla yllättävän vaikeaa ja hämmentävää: nuoresta tuntuu, että hän itse on aivan eri ihminen kuin lähtiessään, mutta kotona kaikki on aivan ennallaan.
Kunnioittakaa nyt tytärtänne sen verran, että saa itse asiasta päättää. Menee aikaa palautua ja sopeutua - jos sitten muutaman viikon päästä haluaa juhlat, sitten järjestätte.
Jos mua olisi kotiinpalatessa odottanut juhlat, olisin häipynyt samantein.