Viihtyvätkö teidän alle kouluikäiset perheen ja sisarusten kesken? Vai pitääkö olla
Oman perheen ulkopuolista seuraa päivittäin? Meillä viihtyvät sisarukset keskenään ja kukaan ei päivähoidon ja harrastusten jälkeen tunne kiinnostusta lähteä pitkin aluetta seuraa etsimään. Osa lapsista kiertää täällä pitkin poikin ja ovelta ovelle jo aika pieninäkin.
Miten teillä?
Kommentit (4)
myös hoitopäivien jälkeen. Tämä siksi, että kaikki lähistön kaverit (oikeat kaverit) olivat kotihoidossa, eikä heitä siis tavannut kuin iltaisin ja viikonloppuisin.
Viihtyivät kyllä hyvin myös kotona oman perheen kesken.
Osa jo aika pieninäkin 3-4v kulkevat pitkin poikin ilman aikuisia. Mä en ole päästänyt meidän lapsia omin päin tonne kuljeksimaan.
Mutta eivät ole seuran perään kotinurkilla kovin olleetkaan.
ap.
tai sitten mummolassa joka on ihan naapurissa. EIvät kaipaa kaveriseuraa illalla. Täälläpäin ei lapset kiertele ovilla, ei ole tapana. Asutaan pääkaupunkiseudulla n 35 km Hgistä, ei siis missään maalla.
Onneksi asumme rivitalossa ja täällä asuu tosi paljon samanikäisiä lapsia. Leikkivät joka päivä yhdessä!
Kummeksun vähän tuollaista negatiivista suhtautumista lasten yhteiseen ulkoiluun kun ap ja joku muu kirjoitti kiertelystä ja kuljeskelusta. Minusta se on todella tärkeää, että lapset kasvavat yhdessä ja heillä on iso hyvä kaveripiiri! Sellaista yhteisöllisyyttä toden teolla kaivataan!
Lapsuudessani 1970-luvulla oltiin usein koko päivä pihalla kavereiden kanssa ja ovikellojen viereen jätettiin monessa asunnossa lapio, jolla lapset ylettyvät soittamaan ovikelloa. Se oli rikkautta ja minulla on siitä ihania muistoja! Samaa toivon omille lapsillenikin.
tai sitten mummolassa joka on ihan naapurissa. EIvät kaipaa kaveriseuraa illalla. Täälläpäin ei lapset kiertele ovilla, ei ole tapana. Asutaan pääkaupunkiseudulla n 35 km Hgistä, ei siis missään maalla.