Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Pitkän tukan leikkaus + värjäys, kampaajia linjalla?

Vierailija
11.04.2010 |

Ajattelin leikata aika reippaasti yli olkapäille ulottuvan tukkani ja ottaa samalla värin.

Mietin vaan, että laitetaanko se väri ensin ja leikkaus vasta sitten (näin mulle yleensä on tehty). Jos näin, niin sittenhän suuri osa värjätystä tukasta on lopulta lattialla ja pitääkö mun maksaa "pitkän" tukan värjäyksestä?

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
11.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lopputuloksesta tulee tuolloin parempi ja tasaisempi, siksi värjätään ensin. t. kampaajan kaveri, joka kysyi tätä juuri

Vierailija
2/5 |
11.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

et teettäisi koko hommaa kerralla? Käy leikkauttamassa vaikka tiistaina ja värjäyttämässä viikkoa myöhemmin. Voisi tulla reilusti halvemmaksi.



t. värjätty letti puoleen selkään ja lompakko aina tyhjänä kampaajareissun jälkeen

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
11.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miksei sitä tukkaa voi leikata ensin ja värjätä vasta sitten? Miten lopputuloksesta voi tulla parempi ja tasaisempi, jos se pannaan koko tukkaan, josta sitten puolet leikataan pois?

Vierailija
4/5 |
11.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Useimmat kampaajat haluavat leikata vain pestyja hiuksia, joten siten ensin pesu, leikkaus, kuivaus ja perään väri, pesu, kuivaus ja viimeistely vievät paljon aikaa eikä lopultakaan ole yhtään halvempää. Tosin on tilanteita, joissa näin tehdään, esim. jotkut värit voi laittaa kosteaankin tukkaan, jolloin ei tarvitse kuivata hiuksia kahteen kertaan.



Jos hiukset värjätään ennen reilua lyhentämistä, ei väriä tarvitse tuhlata aivan latvaan, tietystikin jätetään varaa leikkaukselle, joten reilusti yli halutun pituuden on pakko värjätä. Näin kuitenkin vältytään normaalivärjäyksissä tuplapesulta ja -kuivaukselta.



Se, että kampaajat haluavat leikata vain pestyjä hiuksia, johtuu siitä, kalliit sakset saattavat tylsyä esimerkiksi hiuksiin kotona käytetyistä muotoilutuotteista. Lisäksi kampaaja hoitaa hiukset pesun yhteydessä mahdollisimman helposti käsiteltäviksi leikkausta ajatellen. Kampaaja kun ei voi tietää mitä asiakas kotona hiuksissaan käyttää. Kuivaa tukkaa ei mielestäni yleensä voi leikata, vaikka viimeistely on toki aina kuivana.



Loppujen lopuksi kuitenkin jokaisella on erilaiset hiukset ja toiveet mitä niihin haluaa, joten kaikkiin sääntöihin löytyy usein ainakin se yksi poikkeus. Kampaajalta kannattaa aina kysyä MIKSI, jos ei ymmärrä syytä johonkin! Vaihtoehtojakin yleensä on.



Vierailija
5/5 |
11.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos yllä olevassa tapauksessa otetaan pitkien hiusten hinta, mutta aikaa on kulunut hinnaston mukaan vain puolipitkille hiuksille käytetty aika, on se mielestäni väärin. Eri asia toki jos asiakas haluaa leikkauksen ensin ja sitten värjäyksen, jolloin kyseessä on puolipitkien hiusten paketti, mutta aikaa kulunut saman verran kuin pitkiin pesujen ja kuivauksien takia. Hinnassa tulee huomioida myös, että leikkaus on täydellinen mallinmuutos ja tietysti minkälainen värjäys tulee. Aika on kuitenkin hinnan enimmäkseen määrittävä tekijä.



Asiakkaalle tietysti on huonoa, että ajankäyttöä ei voi etukäteen kuin vain arvioida, värjäyksiä kun on tuhat erilaista ja hiusten paksuuksia ja pituuksia toinen samanlainen. Hinnoittelu on ajankäyttöön perustuvaa tasa-arvon vuoksi.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi viisi neljä