meillä pyykättiin toppavaatteet varastoon, välikautta tilalle :)
Jyväskylässä tänään +8, ja ei yöpakkasia tulevalla viikolla enää ainakaan forecan mukaan.
Reimatec-puvun alle 1v7kk naperolle fleecehaalari.
Toivottavasti tarkenee.
Kommentit (10)
Vielä viimeiset hanskat, pipot ja villavaatteet kun jaksaisi siirtää pois
No ehtii kai sitä vielä, ois vaan ollut niin kiva saada pian tilaa eteiseen.
Meillä jo kevätpuku käytössä. En ostanut välikausipukua ollenkaan :) Reiman keväthaalari+fleecehaalari alla ja oikeastaan aikas lämmin tuokin yhdistelmä jo. Meillä lämpöä ollut samaa luokkaa. Lapsi 1v8kk.
Meillä jo kevätpuku käytössä. En ostanut välikausipukua ollenkaan :) Reiman keväthaalari+fleecehaalari alla ja oikeastaan aikas lämmin tuokin yhdistelmä jo. Meillä lämpöä ollut samaa luokkaa. Lapsi 1v8kk.
Muutamia takkeja on vielä pesemättä, jatkan viikolla. Ja kuopuksen toppahaalari on vielä pesemättä, jos vaikka tarvitsee sitä vielä.
Paksumpia pipoja, lapasia, rukkasia ja villasukkiakin olen pessyt, mutta osa täytyy jättää vielä.
Varmaan mäkin laitan huomenna kuopukselle vk-haalarin, villapuku ja fleecetakki mukaan päiväkotiin.
kans homma melkein tehtynä! :) Kuopuksen haalari vielä jää tuohon, kun palelee niin helposti. Isompien toppavaatteet kaikki jo pestynä. Villavaatteet vielä odottaa omaa vuoroaan... Jos nekin pian sais! Paksut pipot ja rukkaset on jo pesty pois.
paksumpi ku keväthaalari. Meidän keväthaalari luokkaa "tuulipuku" :)
"Kyllä välikausipuku ja kevätpuku on ihan sama asia! "
Välikausipuvut ovat paksumpia. Ei niissä mitään toppa vuorta ole, mutta ei ne pelkkiä tuulupukujakaan ole. Niiden alle riittää tässä säässä melkeimp' tavan sisävaatteet, kun taas ohuen tuulipuvun alle tarvitsee vielä fleeceä/villaa.
tarkoittamaan kaikkea muuta paitsi ei toppaa. Eli arkikielessä myös ne ohuet, puuvillavuoriset takit ovat välikausitakkeja =)
Mä vasta suunnittelin, että kohta pitäis alkaa pestä talvikampetta ja viedä varastoon.. kauhee homma, ärsyttää jo etukäteen (sen takia homma varmaan lykkääntyykin ehkä kesäkuuhun kunnes en enää kehtaa jättää toppavaatteita eteisen naulakkoon näkyville :D )