Vähän isomman vauvan yöheräilyyn uupuneet
Tämä on jonkin sortin kannustusviesti niille, jotka on kyllästyneet vauvansa heräilyyn - aina kannattaa kokeilla jotain!
Meillä on 8 kk ikänen vauva, joka aina heräillyt useasti yössä, on imetetty. Yösyönnit saatiin erilaisten tassuttelu- ja lempeiden unikoulujen jälkeen vähenemään n. yhteen aamuyöllä, mutta siitä huolimatta yöt alkoi taas jossain vaiheessa huonontua. Tuntui, että vauva testasi aina, että joko tällä kertaa sais tissiä - ja hänet muuten on jo pitkään nukutettu ilman tissiä omaan sänkyyn. Korvat tarkastettiin moneen kertaan ja ne aina ok; samoin ei allergioita. Alkuyöstä heräili usein, ja 1-2 aikaan ei tassuttelut enää auttaneet ja vauva laitettiin rattaisiin ja hyvällä tuurilla nukku 3 h siinä, sitten söi.
No, nyt mies jäi lomalle ja päätettiin yhessä yrittää lopettaa tuo viimenenki yösyönti (päivisin ruokaa menee hyvin). Minä siirryin nukkumaan toiseen huoneeseen ja mies jäi vauvan kanssa makkariin. Yösyönnistä päästiin eroon heti, rattaisiin nukuttamisesta keskellä yötä parissa yössä, isommista huudoista neljässä ja viidentenä nukkui jo omassa sängyssä 5.30 asti kerran pikasesti heräten.
Toivottavasti joku saa tästä potkua yrittämiseen, ite en ois yksin jaksanut, mutta onneksi mies lähti mukaan!
Kommentit (4)
..että onnistuitte!
Meillä puolivuotias joka herättää usemman kerran yössä. Hieman helpottaa kun otetaan viereen nukkumaan. Tissi suuhun niin unikin maittaa...joopajoo, entäs kun ei enää sitä tissiä ole tai siis maitoa tule?? No, sitä mietitään sitten :) Mutta ainakin nyt ens alkuun nukkukoon meidän sängyssä, ja tuo teidän taktiikka, että mies lomallansa auttaa unikoulun kanssa, kuulostaa hyvältä ja Järkevältä. En näe nyt mitään ideaa siinä että mies työnsä ohella väsyttää itsensä täysin, tai minä itse en nukkuisi ollenkaan ja kuitenkin päivät kädet täynnä töitä.
Meillä oli tarkoitus pääsiäisen aikana kokeilla tuota. Mutta tuntui ettei jaksettu.
No nyt kyllä kokeillaan heti kun miehellä on seuraavankerran muutaman päivän vapaat töistä.
Meillä siis lapsi 14 kk. Syksyn unikoulussa väheni syötöt yhteen yössä. Flunssan aikana rytmi lipesi, ja yöt nyt aikamoista seikkailua nykyään.
Meillä oli samanlaista ja isän avulla yöt saatiin aikalailla rauhoitettua. Kannattaa todellakin kokeilla tuota konstia :-)
noinhan se toimii :) vauva muuten saattaa herätä yöllä pissaamaankin, eli ei aina kaipaa sitä maitoa vaikka sitä vaatiikin :)
Toivon, että kaikilla av-mammoilla on samanlainen mies kuin sinulla.