Viimehetken vinkit työhaastatteluun.
Kommentit (3)
helppoa mennä työasussa.
Nyt en oikeen tiedä mitä pukisin päälle.
kaiketi vaikka saappaat,kapeat mustat housut ja joku neule.
Ole luontevasti oma itsesi, älä jännitä.
Heitä jokin vapautunut kommentti aluksi: ihana ilma tänään, ihanaa, kun tulee kevät, tms.
Yritä suhtautua haastatteluun kuin se olisi jutustelua kahvikupin ääressä. Älä ajattele, että "mun on pakko saada tää työpaikka" vaan psyykkaa itseäsi ajattelemalla: "katsotaan nyt, mitä tämä on, sopiiko mulle, onhan mulla vaihtoehtoja, jos tämä ei ole mun paikka niin sitten se ei ole, mutta olisin tässä kyllä tosi hyvä ja ihan paras, mutta niin olisin monessa muussakin".
Eli luo jo asenteellasi haastattelijalle sellainen olo, että sinulla olisi mahdollisesti vientiä muuallekin ja he joutuvat vähän kilpailemaan sinusta. Ihminen ei yleensä halua sitä, minkä saa helposti vaan sitä, mitä joutuu tavoittelemaan.
Mieti, mitä kysyt työstä haastattelijalta. Mieti, miksi juuri sinä olisit korvaamaton juuri tässä hommassa, mitä voit antaa työpaikalle sellaista, mitä joku muu ei ehkä voi.
Ole rento, ystävällinen mutta asiallinen!
purista kättä
istu polvet yhdessä
mene ajoissa nin että ehdit myös kammata tukan ja jätää vaatteet naulakkoon