Mitä tänään pitäisi tehdä (perinteitä tms)?
Tänään kun on pitkäperjantai. Meillä kotona kuunneltiin vaan jumalanpalvelusta ja mietin Jeesuksen kärsimyksiä ja tuskaa ja koko päivä oli hirvittävän pitkä.
Saako tänään syödä jo suklaamunia?
Kommentit (7)
lapsille ja etsivät sitten aamulla innoissaan niitä:)
Miehen kotona oli tapana ja hän halusi siirtää tavan meidän lapsille. Vanhin nyt 10v.
Mutta mummoni, joka oli syntynyt 1915, kertoi että kun hän oli pieni, niin joillakin oli sellainen perinne, että pitkänäperjantaina annettiin lapsille piiskaa. Ihan vaan siksi, että penskat olisivat muistaneet Jeesuksen kärsimykset ja suhtautuneet pääsiäisen sanomaan vakavasti.
Niin että siinäpä vasta perinne :0
Ei töitä, ei herkkuja, hiljakseen oloa. Suklaamunien etsimiset ja syömiset kuuluvat vasta sunnuntaille. Samaten paasto loppuu vasta sunnuntaina.
Mutta kukin tavallaan jos ei häiritse muita.
Minulla on tänään työpäivä. Lisäksi muistelen Kristuksen kärsimyksiä suursiivoamalla kylpyhuoneen.
Mukavaa pääsiäisen odotusta kaikille!
Terv. Teologi
Pitkäperjantain pitää perinteiden mukaan tuntua pitkästyttävän tylsältä. Ei saa tehdä töitä, ei siivota, ei kyläillä, ei laulaa, ei leikkiä meluisasti eikä olla ulkona.
Pitkäperjantaina kuuluu myös sataa ja tuulla.
kuunnellaan virsiä tai rennoimmillaan matteuspassiota. Luetaan raamattua ja mietitään ristinpuulla kuolemista.
Nämä muistelot kotoa 60-70-luvulta
Syötiin kalaa. Ehdottomasti ei vielä mitään nameja ja muita herkkuja ennen lauantaiyötä. Tästä pidän kiinni.
pitkäperjantaina, eikä miehenkään perheessä, joten ei ole meilläkään.