Itkettää : (
Vauvaa olemme mieheni kanssa yrittäneet jo jonkin aikaa, mutta en taida enää jaksaa joka kuisia pettymyksiä... Tänäänkin alkoi niin selkeät pms-oireet ettei niistä voi erehtyä. Alkukierrosta sitä on aina niin toivoa täynnä, mutta aine ne toiveet kuolee, kun pms alkaa. On niin paha olla. Reilu viikko viel pitää odotella et menkat alkaa.
Kommentit (6)
Mulla oli vuosi sitten sama tilanne kuin sulla tuon pettymyksen suhteen. Hoidot oli aloitettu juuri ja odotukset oli ekalle hoitokierrokselle kovat. Olin sitten koko pääsiäisen ihan maassa kun menkat alkoivat. Nyt mulla on laskettu aika kahden viikon päästä.
Yritetty 8kk, esikoista ei edes tarvinnut yrittää. Nää pettymykset on nyt niin kamalia, että ehkä laitetaan tää homma nyt jäihin. Ei helpota yhtään se että kaikki tutut on raskaana tai juuri saanut vauvan, kun vauvan kaipuu on niin suuri. Onnea kohta syntyvästä vauvasta!
oli esikoista tarvinnut odottaa pidempään tai ei. Tuo pettyneenä ja stressaantuneena eläminen ei auta raskaaksi tulemista, vaan voi olla, että kroppasi juuri siitä johtuen ei koe raskautta hyväksi asiaksi. Kannattaa laittaa asia jäihin ja lopettaa stressaaminen, niin tylsältä ja tuhanteen kertaan sanotulta kuin se kuulostaakin.
kun ei lataa odotuksia eikä stressaa asialla niin saattaa onnistua nopeastikin.
ajattele silleen että ainakin sitten saatte todennäköisesti jotain selvyyttä asiaan tai jos ei vikaa löydy niin ilman vian löytymistäki voidaan raskautta avittaa lääkkeillä yms. kevyillä hoidoilla.
kauanko olette yrittäneet? vuosikin on vielä ihan normaalia. sitten lapsettomuushoitoihin jos muu ei auta. tiedän kaveripariskunnan joka vihdoin sai lapsen 8 vuoden yrittämisen jälkeen, joten toivoa on! voimia!