Syökö muiden vauvat paperia?
Tämä söisi kaiken, minkä kiinni saa.. Kuinkahan paljon sitä saa pupeltaa, ennen kuin alkaa tulla vatsavaivoja?
Kommentit (14)
ja välillä yrittää mainoksia syödä, ja sitten kun ottaa pois tulee hirveä itku!
meiän vauva yrittää kans, mutta ei anneta!!!
vaavi alkaa olla sen ikäinen, että ei voi eristää kaikesta kun ehtii ympäri taloa (minä toki perässä), ja onhan se jo aloiteltavakin sivunkääntämistä ja muita "akateemisia taitoja"... Se haukkaisu vaan tapahtuu niin nopeasti, ja sitten on leuat kiinni kuin lukittuna. Mutta hyvä kuulla, että paperisyöppöjä on muitakin eikä tämä ole vaikkapa oire jostain puutoksesta.
ap
varsinkin vessapaperi on ihan parasta herkkua... Ei taida tulla akateemista kaveria, kun ei noi yleissivistävät teokset maistu ollenkaan niin hyvin :D
meillä tyttö nyt 11 kk on syönyt niin kauan kuin on osannut paperia aina kun silmä on hetkeksikään välttänyt... Jännää kyllä on muuten tosi huono syömään (paitsi äidinmaitoa) mutta paperidieetti olisi ihan jees... ;-)
meiän vauva yrittää kans, mutta ei anneta!!!
vaavi alkaa olla sen ikäinen, että ei voi eristää kaikesta kun ehtii ympäri taloa (minä toki perässä), ja onhan se jo aloiteltavakin sivunkääntämistä ja muita "akateemisia taitoja"... Se haukkaisu vaan tapahtuu niin nopeasti, ja sitten on leuat kiinni kuin lukittuna. Mutta hyvä kuulla, että paperisyöppöjä on muitakin eikä tämä ole vaikkapa oire jostain puutoksesta. ap
pakko myöntää että kyllä tää meiänkin pikkuvipeltäjä saa välillä äitiä huijattua ja löydän lehtiä joista puuttuu kulma ja reunat on märkiä... me yritetään kuitenkin estellä niin, että ollaan siirretty kaikki paperiset jutut ylimmille hyllyille, mihin vauva ei yletä. mutta kyllähän se sitten jonkun kauppalistan onnistuu pöydältä nappaamaan tai bussiaikataulukirjan jos se unohtuu kiireessä esille...
meiän vauva yrittää kans, mutta ei anneta!!!
Meillä vauva, tai no taaperohan poika jo on, kiskoo kaiken pöydiltä alas vaikka siskon korokejakkaran avulla (oppi alta vuoden ikäisenä tuon), vessaan säntää heti jos joltakulta on jäänyt ovi auki, leivinpaperit yms. on laatikossa pojan ulottuvilla ja käy sieltä hakemassa syömistä, pahvikirjat ja palapelilaatikot syö kun sille päälle sattuu jne. jne. Uusimpana on muuten keksinyt kirjojen paperikannet ja ujuttaa sormen kirjan päädystä paperikannen alle ja repäisee. Minä en yksinkertaisesti ehdi vahtimaan pientä koko ajan kun on isompiakin vahdittavana.
Talouspaperi, vessapaperi, mainokset, sanomalehdet, paperirullien pahvihylsyt, pahviset kirjat... aina jos vauva istuu tyytyväisen näköisenä mussuttamassa jotain, voi olla varma siitä että pikku hamsterilla on posket pullollaan paperisilppua.
kohta 11 kuukauden ikäinen kirjanjyrsijä. Annan tiettyjä omia kirjoja järsiä kohtuudella, mutta esim. vessapaperit on suosiolla siirretty korkealle ja lehtiin ei pääse käsiksi. Ei ole tullut vatsavaivoja näin usean kuukauden kokemuksella.
riisikakkua ja tykkäsi todella paljon. SEhän n vähän paperin makuista :)
*vink vink*
riisikakkua ja tykkäsi todella paljon. SEhän n vähän paperin makuista :)
*vink vink*
paperinsyöjä ei tykännyt parisen kuukautta sitten riisikakuista ollenkaan - olisikohan nyt aika otollisempi? Pitääkin kokeilla uudestaan!
ap
on muutaman kerran löytyny vaipasta pahvikirjan paloja. Ilman kummempia kitinöitä ne on sinne ilmestyny, mutta kyllä sen jälkeen aloin tarkkailla mitä se suuhun laittaa :D