Taapero 1v7kk koko ajan väsynyt!
Mikähän tuota mahtaa vaivata? Nyt jo varmaan pari viikkoa ollut tooosi väsynyt kokoajan. Mitään uutta ei ole elämään tullut. Sairasti noron ennen tuon väsymyksen alkua.
Tyttö herää aamulla n.klo 7-8, nukkuu päikkäreitä 11-13 (nykyään klo 14 asti) ja menee yöunille klo 8 Unimäärästä huolimatta koko ajan väsynyt ja kiukkuinen. Syö ja juo ihan yhtä hyvin kuin ennenkin.
Kertokaa ideoitanne!
Kommentit (10)
noin uutuneita. On siinä ja siinä, voiko sairastettu noro vaikuttaa vielä.
tuo kuulostaa normaalilta unen määrältä. Meilläkin poika koko ajan kiukkuinen. Ollut näin viimeisen kuukauden. Uskon olevan ikäkysymys. Voisit kuitenkin neuvolassa tarkistuttaa hemoglobiinin. Ehkä laski sairastelun myötä.
Jos on kipeä niin on yleensä väsynyt ja kiukkuinen. Tarkistaisin veriarvotkin. Unen määrä sinänsä ei musta ole hänellä mitenkään iso, mutta jos on hereillä väsynyt ja kiukkuinen niin se on merkki jostain muusta.
korvat oli ok, samaten pieni verenkuva. sairasti tuon jälkeen vain vajaa vuorokauden. hampaita on kyllä tuloillaan muutama.. oiskohan tuossa syy..
ei tuo unen määrä mua niin hirvitä, vaan se, että kantaa peittoa/rättiä ja kipuaa nallensa päälle nukkumaan vaikka olisi tunti sitten herännyt. kitisee oikeasti koko ajan eikä jaksa leikkiä.
soitin neuvolaan aamulla ja kyselin neuvoa, sanoivat vaan että on ehkä joku kasvukausi menossa ja sen takia tarvii paljon unta.. kuulostaa kyllä hieman älyttömältä? ap.
Jospa tuo noro vähän laski yleiskuntoa ja siihen vielä hampaidentulo päälle niin voisi selittyä ihan sillä.
Mitä jos kokeilisi Rela-tabletteja hetken aikaa? Meidän 2v syö yhden mansikanmakuisen joka aamu tyhjään vatsaan. Voisi nopeuttaa suoliston toipumista. Jos ei korjaannu viikossa parissa niin veisin lääkäriin, mun mielestä monessa paikassa sanotaan että ei ole normaalia jos lapsi ei jaksa leikkiä. Pitkät unet sinällään ei huolestuta, mutta unien välissä pitäisi olla pääsääntöisesti energisempi.
Veisin lääkäriin, ei kuulosta normaalille!
Meillä taapero 1v 5kk, joka tekee kuutta hammasta yhtäaikaa (poski-ja kulmureita), yöt on välillä tosi huonoja, valvoo jopa tunteja. Siitä huolimatta on päivällä touhukas eli en usko mihinkään kasvukausi/hammasteorioihin, veisin lastenlääkärille yksityiselle ja pyytäisin tutkimaan lapsen päästä varpaisiin.
Eiköhän ap:n lapsi ole jo parantunut (tai sitten ei), kun aloitus on jo vuodelta 2010...
Meidän muksu on ollut tosi väsynyt ja kiukkuinen poskihampaita tehdessään. Haukottelee, hieroo silmiään, kitisee paljon ja nukkuukin tavallista enemmän. Sitten hampaan/hampaiden puhjettua helpottaa, ja väsymys iskee taas, kun seuraava hammas alkaa vaivata.