Miten aiotte viettää 40-v. juhlianne?
Tuli vain mieleen tuosta muffinssien leipomisesta. Minä en nauti kokkaamisesta joten olen ajatellut että lähden esim. matkalle tai johonkin hemmottelemaan itseäni. En tosiaankaan aio häärätä emäntänä toisille. Tai jos pidän juhlat niin hommaan pitopalvelun töihin tai menemme porukalla ravintolaan syömään. Mulla on onneksi vielä vuosi aikaa miettiä, mutta juhlia kyllä aion.
Kommentit (24)
Mentiin 13 vuotta sitten ulkomailla kahdestaan maistraatissa naimisiin kun asuttiin silloin siellä molemmat eikä sen jälkeen ole järkätty sukulaisille eikä ystäville mitään kunnon juhlia (paitsi kolmet ristiäiset). Täytetään molemmat nyt keväällä 40 ja pidetään nyt kerrankin kunnon juhlat: kutsut lähetettiin alkuvuodesta, ollaan vuokrattu kiva paikka, bändi, pitopalvelu tarjoilijoineen jne. Vähän niin kuin häät jotka aikoinaan jäi pitämättä :-)
Joten eiköhän jatketa perinteisellä kaavalla.
Joskus jopa unohdan kuinka vanha olen. Kysyttäessä jouduin oikein laskemaan että oliko se 33 vai 34 kun tulee mittariin.
Ei mulla ole mtään kriisejä ja nuoruuskomplekseja. Ei vain vähempää voisi kiinnostaa minkä ikäinen on. Sitä on mitä on.
tarkoitus oli viettää iltaa ihan rauhassa kahdestaan, kakun olin tehnyt ihan vain miestä ilahduttamaan. luojan kiitos pakastimesta löytyi lihaa ja kaapeista jonkin verran kasviksia grillattavaksi ja baarikaapista yksi pullo konjakkia, sillä jossain vaiheessa rauhallista koti-iltaamme (pihahommissa) alkoi kylään virrata vieraita niin, että jouduimme hakemaan sisältä lisäpöydän ja tuoleja puutarhaan, että kaikki mahtuivat syömään ja juomaan.
miehen poika toi mukanaan kitaran ja ilta meni tosi leppoisasti grillaillessa, syödessä, juodessa, musiikkia kuunnellessa ja vieraitten kanssa seurustellessa.
kutsuin ystäviä kylään, ja tarjosin runsaasti hyvää ruokaa ja juomaa. Oikein mukavat juhlat oli, paljon ystäviä lapsineen.
että tällä palstalla käy noin vanhoja (sori!) ihmisiä. Olen aina kuvitellut,että tää on n.25-vuotiaiden palsta. Juttujen tasosta päätellen... :D
Ensin pidetaan kotona suuret juhlat, pitopalvelun kera, runsaasti kuoharia ja margarita drinksuja. Sitten lahden bilettamaan Las Vegasiin miehen kanssa kahdestaan.
teineistä ja ihan aikuisistakin lapsista. Harvalla 25-vuotiaalla on sen ikäisiä.
joten nelikymppiset hoitanemme yhteisbileillä niin kuin aikanaan teimme kolmekymppisetkin. Tosin sillä erotuksella, että nelikymppisenä meillä on 8- ja 5-vuotiaat lapset, joten meno ei voi olla yhtä hurjaa, emmekä varmaan lähde kotipihaa kauemmaksi. Kutsumme varmaan n. 30-40 aikuista + lapset, sitä en osaa sanoa paljonko pääsee paikalle.
En aio laittaa oikeasti ruokaa-ruokaa, vain hiukopalatasoista joka ei vaadi tarjoilemista (tosin siihenkin menee yllättävän paljon aikaa - onneksi tykkään kokkaamisesta). Toivon selviäväni mahdollisimman pienellä "emännöimisellä", laitan ruuat etukäteen ja annan ihmisten ruokkia ja juottaa itseään omassa tahdissaan.
Ei siis mitään hienoa meille, ihan vain bileet. Ehkä sitten viisikymppisissä. ;)
Täytin hiljattain 50 vuotta ja silloin pidin palkallisen vapaapäivän. En kuitenkaan juhlinut mitenkään. En ole kuullutkaan, että kukaan 40-vuotispäiviä juhlisi.
4 v vielä odotusta.
Lisäksi aion järkätä jotkut kaveribileet jossain kivassa ravintolassa.
kutsuin naisystävät istumaan iltaa skumpan ja simppelin ruuan merkeissä. Meni aamuun.
vielä 5 vuotta niihin mutta voisin vuokrata jostain lämpösestä maasta upean huvilan jossa oltais meidän perhe ja pari ystävää. sellaisesta mä nauttisin eniten.
Barcelonassa ja parin vuoden päästä nelikymppisiäkin varmasti jossain muualla.
Tuo aikaisempi vastaus emäntänä toimimisesta ei ole minunkaan käsitykseni juhlimisesta. Itse ei pystyisi rentoutumaan laisinkaan, stressais vaan.
Ensi kesänä täytän 40v ja meinaan pitää terassilla grillipartyt. Tarjoamiset tyyliin salaattia ja makkaraa, lisäksi tietty juomiset. En meinaa stressata yhtään, vaan teen mulle sopivat bileet. Ne tulee, jotka haluu, kaikki tuntevat kuitenkin mut ja tietävät mun tyylin.