Mitä olet mieltä nimestä Sisu?
Mitä siitä tulee mieleen? Kiusataanko koulussa? Laittaisitko omalle lapsellesi?
Kommentit (15)
En antaisi omalle lapselle nimeä jolla on liian vahva merkitys tyyliin Sisu, Sulo, Kaino, Vieno, Jalo. Neutraali nimi ja lapsi saa itse päättää minkälainen hänestä tulee. Eikä tarvi aina kuunnella kuittailuja.
saivat "hätänimet" Sisu ja Sissi. Sisu selvisi, Sissi valitettavasti ei.
Ihanat nimet. Sisu on sekä foneettisesti kaunis että assosiatiivisesti suomalaisittain perusteltu. Sisu on sinnikäs, voimakas, temperamenttinen, jämäkkä jätkä...Voisin antaa omallekin pojalleni.
Sisuhan ei ole edes nimi. En ymmärrä näitä väkisin keksittyjä nimiä, joita ei löydy edes allakasta! Olisitteko itse Sisuja? En minä ainakaan!
Mutta siis mun mielestä hyvä suomalainen nimi ja tuota olen pienillä pojilla kuullut, joten ei olis mitenkään ainoa laatuaan! Mun mielestä ihan tavallinen suomalaisen pojan nimi!
Voisin antaa pojalleni. Sinuna en kuitenkaan antaisi, jos mietit jo nyt kiusaamista.
Lapset voivat kiusata aivan mistä tahansa, jos sitä pelkäät, niin anna ihan kaikkein tavallisin nimi.
Voi olla, että silti kiusataan, muttet tarvitse tuntea syyllisyyttä. (joka sinällään on täysin turhaa muuten)
Inhoan trendinimeä sisu. myös rasmus oksettaa. nää on vaan liian pahat!
Poikani tarhakaveri on Sisu ja poikani puheessa hän on "Titu" eli sama kuin tisu, kun ei osaa vielä s:ää ääntää. En antaisi käyttönimeksi. Ihan hauska nimi.
kädet taskusssa, hiukset roikkuu silmillä ja puheesta ei saa mitään selvää kun se ei liikuta ollenkaan huuliaan kun se puhuu?
Ei sopisi Sisu-nimi sellaiselle ei.
Mä tunnen jopa neljä Sisu-nimistä lasta, joten ei mikään ufo-nimi ole.
En antaisi omalle lapselle nimeä jolla on liian vahva merkitys tyyliin Sisu, Sulo, Kaino, Vieno, Jalo. Neutraali nimi ja lapsi saa itse päättää minkälainen hänestä tulee. Eikä tarvi aina kuunnella kuittailuja.
:D
kiva nimi, olen jopa harkinnut. tulee mieleen sisu koukkula, salkkareiden lopputexteissä.
mies vielä rekkamies, sanoi että väärä merkki.
tykkään:) ja toiseksi kuorma-autot...En antaisi omalle lapselle kun paljon kauniimpiakin nimiä löytyy roppakaupalla!
Siis ihan hyvä nimi, mutta on ollut ainakin monella koiralla. Mut koirilla on myös paljon muita ihmisen nimiä. Jos itse siitä tykkäät, mikset voisi laittaa?