"Päivitystä" nimipohdintaan, lista mieleisimmistä nimistä, yhdistele vapaasti
Ensin kiitokset kaikille edelliseen ketjuun vastanneille, se auttoi paljon tässä nimien pohdinnassa, vaikka vieläkään ei lopullinen nimi ole tiedossa :-)
Tehtiin tuossa miehen kanssa vielä pientä karsintaa nimissä ja nyt on nämä nimet ehdolla tyttöselle. Yhdistellä saa vapaasti ehdolla olevia etu-, keski ja viimeisiä nimiä, josko löytyis se kaunein/ihanin :-)
Kaivattais myös mielipiteitä siitä voisko nimi olla _____ Kastehelmi, siis vaan kaks nimeä. Kastehelmi ois molemmille mieleinen. Tälle saa myös kertoa sopivimman/parhaimman etunimen ehdolla olevista.
Etunimiksi karsinnan jälkeen ehdolla:
Melina, Jessiina ja Helinä
Keskimmäiseksi Helmi, ellei joku keksi mieleisempää ei luontonimeä (merkitysnimi kuitenkin). Itsellä ei tuu muita mahdollisia mieleen Rauha ja Hilja nimien (näitä voidaan käyttää, jos tyttö siltä vaikuttaa) lisäks kun Lahja ja Keiju.
Viimeiseksi nimeksi on ehdolla vielä: Daniella, Amelia, Natalia, Ottilia (mies vihdoin myöntyi Ottilia nimeen, vielä kun tietäis, et suostuiko vaan mielikseni vai onko hällekin mieleinen)
Viimeisen nimen päättäminen tuntuu olevan vaikeinta vai oisko vaan kaks nimeä ja toinen nimi Kastehelmi.
Helinä pääsi kuitenkin vielä listalle kun sitä on jokaiselle lapselle mietitty etunimeksi, aina kuitenkin jäänyt antamatta, mutta yhä se viehättää. Eniten tuossa Helinä nimessä mietityttää onko se liian "tavallinen" kun muilla jossain määrin ei niin suositut eli sopiiko "sarjan" jatkoksi. Tai en tiedä, onkohän Helinä nimeä enemmän toisena tai kolmantena.
Tässä vielä tulevien isosiskojen koko nimet:
Emmiina Lilja Isabella
Anniina Ruusu Mariella
Bettiina Vieno Aurelia
Lumina Pihla Evelia
Kommentit (8)
Minusta Helinä ei ole mitenkään liian yleinen nimi, itselle ei ainakaan koskaan ole tullut Helinä-nimistä lasta vastaan (yhden aikuisen tiedän). Uskoisin, että Helinää on nimenomaan annettu enemmän toiseksi nimeksi. Helinä olisikin kaunis nimi ja jos olette sitä jo monesti miettineet, olisiko nyt aika antaa se, jottei joskus harmita kun jäi se paljon pohdittu nimi antamatta :)
Ehdotan ensimmäiseksi nimeksi joko Helinää tai Melinaa.
Helinä Kastehelmi
Helinä Hilja Ottilia
Helinä Lempi Ottilia
Helinä Saaga Amelia
Melina Helmi Ottilia
Melina Rauha Daniella
Melina Hilja Natalia
Melina Helmi Amelia
Melina Saaga Ottilia
Melina, Jessiina tai Helinä. kaikki niin kauniita, mutta näistä minusta Melina kaunein ja Helinä hyvänä kakkosena! Helinä olisikin hyvä vaihtoehto, jos kerran ootte sitä aina harkinneet ja tämä olisi sitten se viimeinen tilaisuus :) ehkä voisi jopa ajatella, että vaikka luulittekin lapsilukunne olevan jo täynnä niin tämä viimeinen annettiin teille vielä "puuttuvaksi Helinäksi" :) ja minusta viimeisellä saa olla hiukan "kuopuksen oikeuksia" ja siksikin hiukan erilainen pääte (-nä eikä -na) sopisi :)
Kastehelmi? kaunis nimi, mutta ehkä poikkeaisi liikaakin...
Melina Helmi Daniella / Melina Helmi Amelia - näitä olen jo ehdottanutkin :) kauniita kokonaisuuksia. vielä uusia ehdotuksiakin: *Melina Helmi Ottilia / Melina Lahja Ottilia / Melina Lahja Daniella* tai
*Helinä Lahja Ottilia / Helinä Lahja Daniella* - tuo Lahja olikin hyvä löytö! kaunis nimi ja merkityskin sopisi teille kun vielä yksi Lahja teille suotiin :)
valitsette sitten minkä tahansa yhdistelmän niin kaunis nimi tulee! :)
Tiina :)
Helinä Rauha Natalia - tämä olisi kaunis, joskin Rauha tulee olemaan keskinimenä vain, jos siltä näyttää
Tuota ollaan itsekin mietitty, että oisko nyt Helinä nimen vuoro kun se yhä viehättää ja ollut jokaiselle tytölle ehdolla. Myöhemmin saattais kaduttaa kun tämä tyttö on meidän viimeinen.
Helinä Kastehelmi - kaunis, mutta onkohan jo liikaa merkitystä
Helinä Hilja Ottilia - tässä jokin tökkii
Helinä Lempi Ottilia - ei
Helinä Saaga Amelia - kiva, mieleisempi ehkä ois Helinä Saaga(tai Saga) Ottilia. Onko tällä Saga nimellä jokin merkitys myös?
Melina Helmi Ottilia - tämä ois tosi kaunis
Melina Rauha Daniella - kiva tämäkin
Melina Hilja Natalia - vois harkita, jos tyttö tältä näyttää
Melina Helmi Amelia - tätä onkin ehdotettu jo aiemminkin ja yhä tosi kaunis
Melina Saaga Ottilia - kaunis, joskin mieluummin Saga
Kastehelmi? kaunis nimi, mutta ehkä poikkeaisi liikaakin...
Ihan sama on meillä pyörinyt mielessä, siis että Kastehelmi poikkeaa ehkä liian paljon
Melina Helmi Daniella - kaunis
Melina Helmi Amelia - samoin tämä
Melina Helmi Ottilia - tämäkin aivan ihana
Melina Lahja Ottilia - tämä ehkä vielä vähän kauniimpi edellistä
Melina Lahja Daniella - kiva tämäkin
Helinä Lahja Ottilia - tosi kaunis
Helinä Lahja Daniella - kiva
Melina Helmi Amelia ja Melina Kastehelmi.
Jessiinasta en tykkää, Helinä on kiva, mutta mun mielestä jotenkin liiaksi erityylinen kuin siskojen nimet. Melina taas sit on ehkä hiukan turhan lähellä Luminaa, mutta sopii silti joukon jatkoksi parhaiten.
Tuota Helmi Ameliaa ehdotin jo viimeksi ja se vaan on todella kauniin kuuloinen yhdistelmä :) Kastehelmikin sopis Melinan jatkoksi, mutta tyyliltään Helmi Amelia kävis ehkä paremmin.
Sa(a)ga merkitsee satua/tarinaa eli on merkitysnimi ja minusta tosi kaunis sellainen :) Helinä Saga Ottilia olisikin kiva nimi; pehmeä, mutta samalla pirteä :)
Helinä Rauha Natalia