Tietääkö vakavasti sairas millon loppu lähestyy?
Mieheni ja lastemme isä on vuosia taistellut sairautensa kanssa, välillä jo näytti siltä, että mies voittaisi taistelun ja selviäisi kuin ihmeen kaupalla, mutta nyt on jo jonkin aikaa lääkärit olleet sitä mieltä, että on vain ajan kysymys millon mieheni kuolee ja nyt viikon ajan mies on puhunut, että hän on kohta poissa ja puhunut kaikenlaista tärkeää minulle tulevaisuutta ajatellen. Suurimmasta osasta on puhuttu kyllä jo aiemminkin.
Vaikka mieheni on sairastanut vuosia ja sitä on yrittänyt varautua pahimpaan, mutta nyt kun se ilmeisesti alkaa olla oikeasti käsillä niin tuntuu, etten siltikään ole vielä valmis tähän, menettämään elämäni rakkautta.
Onko täällä kellään kokemusta tai tietoa voiko vakavasti sairas tietää millon loppu lähestyy?
Kommentit (6)
isoisäni halusi pari viikkoa ennen syöpäleikkausta käydä vielä kerran kylässä vaimonsa veljen kotitalossa, jota veljen vaimo asusti, veli itse hoitokodissa.
Heräsi leikkauksesta kyllä, mutta seuraavana yönä pumppu petti :(
Ja isoisäni hautajaispäivänä hänen vaimonsa veli kuoli, siinäpä sitä oli sattumaa kerrakseen.
"kalle" 75v halusi kuolla omassa kotonaan läheistensä ympäröimänä. syöpä oli vienyt näön ja alaraajoista liikuntakyvyn. halusi olla loppuajan ihan kotonaan ja sairaanhoitaja siellä päivisin ja vaimo öisin hoitamassa. eräänä iltana kalle sanoi -marjatta vaimo, huomenna lähden kohti kirkkautta, haluan hyvästellä kaikki.
huominen koitti, kallen ympärillä olivat kaikki aikuiset lapset ja joitakin aikuisia lastenlapsia, kalle hyvästeli vuorotellen jokaisen lämpimin sanoin ja toivoi vielä lopuksi että olisimpa saanut NÄHDÄ teidät vielä kerran. kaikki kyynelehti ja kalleisä nukkui pois.
viimeinen toive ei toteutunut mutta sai läheiset ympärilleen.
kertoo nähneensä enkelin, Jeesuksen, aikaisemmin kuolleen läheisen tms.
Mieheni sanoi viikkoa ennen kun oli hänen aikansa lähteä, ettei hänellä ole enää montaa elinpäivää jäljellä (mieheni oli viimeiset kuukaudet kotona, minä olen sh) ja viikon päästä pyysi kutsumaan seuraavana päivänä kaikki läheiset meille kotiin ja niin tein. Kaikki olimme mieheni vuoteen ympärillä ja tuon päivän aamuna hän todellakin nukkui pois.
Voimia ap, tiedän mitä käyt läpi. Meillä nuorin oli vasta vähän yli 2v isänsä kuollessa.
tk:n vuodeosastolla, ja kyllä kuolevat yleensä siellä tietävät itsekin kun aika alkaa käydä vähiin. Toisaalta, me hoitajatkin näemme yleensä jo päiviä aikaisemmin, että loppu on lähellä (kasvonpiirteistä & elintoiminnoista). Miksi siis sairas ei tuntisi / tajuaisi sitä itse?
isoisäni halusi pari viikkoa ennen syöpäleikkausta käydä vielä kerran kylässä vaimonsa veljen luona. Heräsi leikkauksesta kyllä, mutta seuraavana yönä pumppu petti :(