Semperin banaanipuurojauheesta löytynyt hometta
http://www.aamulehti.fi/uutiset/kotimaa/semperin-banaanipuurojauheesta-…
STT
Semperin banaanipuurojauhe-erästä on löytynyt hometta. Valmistaja on päättänyt vetää markkinoilta koko kyseisen valmistuserän. Pieni, mutta sallitun raja-arvon ylittävä homemäärä havaittiin valmistajan omavalvonnassa.
Kyseessä on maidoton puurojauhe, joka sisältää riisiä ja banaania. Puuroerän parasta ennen -päiväys on 13. 10. 2010.
Tuotetta on ollut myynnissä Keskon ja S-ryhmän myymälöissä. Jälleenmyyjiä on ohjeistettu keräämään nämä pakkaukset pois myymälöidensä hyllyiltä.
Jos home-erään kuuluva puurojauhepaketti on päätynyt jo kuluttajalle, hän voi hävittää jauheen ja palauttaa tyhjän pakkauksen omien yhteystietojensa kera valmistajalle. Hyvitystä varten tilinumerokin on tarpeen. Postimaksuakaan ei tarvita, kun osoitteena on Oy Semper Ab, Asiakaspalautus, PL 80, 02631 Espoo.
Mutta taas luin, että: Samperi, banaanipuurojauheesta löytyi hometta....