Oletko sinä kertonut nyt lapsellesi, että kenenkään vauvaa ei saa viedä?
Kommentit (13)
Poika täyttää kohta 6v. Ei kyllä ole tullut mieleenkään tuollainen asia.
Useasti olen puhunut siitä että mikä ei ole omaa, siihen ei kosketa. Toivottavasti lapseni on niin järkeviä että tajuavat tämän koskevan myös vauvoja.
juteltiin tänään lasten kanssa asiasta, tytöt 5v ja 8v.
17v asuu 600 kilsan päässä ja ei todellakaan ole kiinnostunut hoivaamisesta. 6-ja 8v hoivavietti on olematon kun katselee heidän touhujaan, eivät myöskään vihaa nuorempiaan.
uskon että lapsillani on kuitenkin järki päässä. Kauhuissaan ovat lööppejä lukeneet, ja nyt kun paljastui että tekijä on lapsi, ovat hämillään asiasta. Pitää varmaan tästä heidän kanssaan keskustella illalla, ettei jää vaivaamaan. ovat 9 ja 11.
Otan lähipäivinä puheeksi, koska tyttöni on 9-vuotias. Ja olen huomannut, että tykkää leikkiä ja hoivata pieniä lapsia.
Lapseni usein pyytää että saisi taas leikkiä pienen sukulaistytön kanssa. Pikkusisaruksia lapsellani ei ole. Joskus on pyytänyt niitäkin :)
Nukeilla ei kyllä leiki, harvoin edes pienempänä. Enkä kyllä uskoisi että vauvoja sieppaisi, vaan mistä sitä ikinä voi olla varma.
Joten kai se on puheeksi otettava.
ihan kohdallaan? Voisin vaikka vannoa nimittäin, että oman 8-vuotiaani päähän moinen temppu ei ikinä pälähtäisi.
pitäisi kertoa juuri nyt, että Älä vie vauvaa. Ei normaalisti lapsi sellaista tee. Ei se ole mikään akuutti asia, minkä takia juuri nyt pitäisi varoitella lapsia. Eri asia olisi, jos lapsiin kohdistuisi joku uhka, mutta tässä ei ole mistään sellaisesta kyse.
Meidän vanhin on tyttö ja 15-vuotias. Hänellä on 9-vuotias ja 6 kk, vanhat pikkuveljet. En oikein jaksa uskoa että lähtee kenenkään vauvoja viemään vaunuista tai muistakaan paikosta.
Tykkää meidän vauvasta, mutta on sanonut että ei todellakaan halua lapsia vielä pitään aikaan, eli nuorin on toiminut "ehkäisyvälineenä"
asiasta lasteni 5v ja 4v kanssa, meillä on 7kk vauva!
minusta tuntuu että se 12v lapsi "kaappaaja" ei ole ollut tekemisissä vauvojen tai kovin pienten lasten kanssa!
Ollaan puhuttu ja ihmetelty miksi ihmeessä se likka halusi viedä sen vauvan.
Ollaan puhuttu ja ihmetelty miksi ihmeessä se likka halusi viedä sen vauvan.
6v tänään kuuli uutisen ja kiinnitti siihen erityisen paljon huomiota. Ja siitä sitten juteltiin että miksiköhän niin yms...
enkä usko että pojallani niin voimakasta hoivaviettiä on, että moista ikimaailmassa edes keksisi tehdä.