Kehitysvammaisen lapsen omaishoidontuki :(
Tuttavallani on kehitysvammainen 4 v poika (ihana lapsi) ja hän hoitaa lasta omaishoitajana, ei siis ole työtön työnhakija. Tarkkaa omaishoidontukensa määrää en tiedä, mutta joskus muistelen sanoneensa että alle 700 e/kk.
Lapsi sai tukiperheen jo pari vuotta sitten, mutta perhe ei ole voinut ottaa lasta hänen vaikeahoitoisuutensa vuoksi kuin yhtenä viikonloppuna kuussa, koska hoito sitoo niin paljon.
Nyt tuttavani on saanut lapsen hoitoon palvelukotiin viikoksi. Täällä lapsen hoito maksaa 500 e/vrk. Palvelukoti ei myöskään voinut ottaa lasta hoitoon halvemmalla, koska pojan hoito vie melkein yhden hoitajan työajan vuorossaan.
Miksi ihmeessä OMAISHOITAJALLE maksetaan vain 700 e/kk. saavat toki kelalta vammaistukea, mutta onpa lapsen lääke- ja ravintokulutkin melko messeviä, labroissa joutuu ravaamaan useamman kerran kuussa jne.
Kelle minä voin avautua tutuni puolesta, ei voi olla oikein että äiti tekee pikkuhiluilla raskasta työtä!
Kommentit (11)
Törkeetä, että työtönkin saa enemmän. Ja tarkoitan nyt omasta halustaan kotona työttömyyskorvauksen turvin vuosikausia lojuvia.
Omaishoidon tuen hoitopalkkiot vuonna 2010
Omaishoidon tukena maksettavia hoitopalkkioita korotetaan indeksitarkistuksen johdosta 1.1.2010 lukien 3,27 %. Hoitopalkkion vähimmäismäärä on 1.1.2010 lukien 347,41 euroa kuukaudessa.
Yritin vain avata että äiti hoitaa lastaan kolem viikkoa ja saa siitä 700 e kunnalta omaishoidontukena, sitten lapsi menee viipalvelukotiin ja kunta maksaa 3500 e/ YHDEN viikon hoidosta.
Ei ole oikein, en ymmärrä.
ap
ja saan tuon 347,41 euroa kuukaudessa ja siitä otetaan verot vielä pois. Netoksi mulle jää alle 300 euroa/kk
Minimi omaishoidontuki on tosiaan nykyään n. 330 e/kk, mutta perhe saa korotettua tukea jonka saaminen on toki harvinaista.
Silti: muualla lapsen hoito maksaa kunnalle 15000 e/kk, mutta perheelle maksetaan lapsensa hoidosta 700 e/kk. Oikeasti asia ei ole aivan näin räikeä, sillä lapselleon toki mahdollisuus päivähoitoon eikä se vie pois oikeutta omaishoidontukeen. Lakisääteisesti kunnalla taitaa olla velvollisuus mahdollistaa äidin työssäkäynti. Muttaliian pieni on omaishoidontuki silti.
ap
Tuttavani lapsi ei liiku lainkaan itse. ei syö eikä pissaa itse. On sellainen suloinen räsynukke, pieni ikäisekseen. Osaa vain itkeä ja joskus lapsen saa nauramaan.
Voisi tavallaan verrata vuodepotilaaseen, jota ruokitaan nenä-maha -letkulla, käännellään ettei tule makuuhaavoja ja on vaan vaipoissa.
ap
mihin sä sitten voisit avautua? No koita ensin teidän kunnan vammaispalveluasiamiestä ja sosiaalitointa (siellä vammaispalvelut, jos mahdollista). Sitten samat läänissä ja lopulta eduskunnassa. Tuskin sä mitään suurta muutosta aikan saat, koska tilanne tiedetää nsiellä kyllä ja on ihan tarkoituksellinen (perseestä, utta tarkoituksella) mutta kaipa jokainen ääni on hyvä lisä barrikadeilla.
sehän täytyy löytyä koska on subjektiivinen oikeus siihen. Päivähoito ei tietenkään ole ympärivuorokautista, mutta eihän se ole terveille lapsillekaan.
Vammaisesta ei saa muuta "etua" kuin tuon omaishoidontuen+kelan vammaistuen (tuon ystäväsi varmasti saa) ja vielä erilaisia kuntoutuksia.
Oikeasti nuo kaikki on jo todella paljon!
Jokainen äiti joka hankkiutuu raskaaksi ottaa sen riskin, että lapsi voi olla myös vammainen.
t. minimi-omaishoidontukea saavan lapsen äiti
Vittuillakseni laittaisin lapsen laitokseen.
Yhteiskunta yrittää saada kaiken aina halvemmalla, mutta minä en aio tulla halvaksi yhteiskunnalle.
hiukan yli 800 e. Ainakin Helsingissä kaupunki tukee, että voi laittaa lapsen hoitoon halvemmalla kuin 500 e/vrk.