Minkälaisia ulkovaatteita kannattaisi hankkia vauvalle, kun laskettuaika on kesäkuussa?
Kommentit (13)
Olettaen, ettet asu ihan Lapsin perukoilla, jossa saattaa kesäpäivät joskus olla kohtalaisen kylmiäkin, selviät varmasti ihon peittävillä ohuilla vaatteilla. Ohuilla siksi, ettei vauvalle tule kuuma. Peittävillä, ettei herkkä iho saa aurinkoa. Hyvä lierimallinen hattu, joka suojaa silmiä.
Muuten erilaisia pestäviä peittoja. Äitiyspakkauksesta tulee paksumpi makuupussi, jolla selviät kylmemmistä päivistä.
Harso ja hyttyssuoja kuomun eteen, ettei aurinko paista ja ötökät pääse sisälle.
kai vauva tarvitsee jonkun haalarinkin kesäksi? tai siis jotain lämmintä?
ap
tai sitten normaalivaatteet peittojen ja makuupussin kera. Päähän ehkä kylmemmillä jokin lämpimämpi päähine.
Joku ohut peitto vaunuihin on kätevä, ulkovaatteeksi viileämmille keleille riittää mun mielestä joku collegepuku tms. Pipo ja jotkut puuvillatumput jos on oikein vilpoisia päiviä.
Meillä oli autossa aina valmiina kevyempi peitto, jolla saattoi peitellä. Autossa huomioisin ikkunaan aurinkosuojan, mahdollisesti myös sellaisen turvaistuimen, jossa aurinkosuoja ja se aurinkohattu. Sitten elokuussa kun tiedät minkä kokoinen lapsesi tuolloin on, voit av:lla kysellä haalaria syksyksi ja talveksi. Todennäköisesti suosittelevat äitiyspakkauksen haalareita.
raapimaan itseään. Meillä oli vain yksi pari, mutta keksin käyttää sukkia sen sijaan. niitä kun oli tullut lahjaksi isot kasat.
Joku ohut peitto vaunuihin on kätevä, ulkovaatteeksi viileämmille keleille riittää mun mielestä joku collegepuku tms. Pipo ja jotkut puuvillatumput jos on oikein vilpoisia päiviä.
lapsi syntyi elokuun alussa, ei ollut haalaria eikä todella tarvinnut muuta kuin bodyn ja potkuhousut/housut ja sukat vaunuajeluille ja peitto oli tietysti viileämpinä päivinä. Ja hattu päähän!
Alkukesällä on hyvä olla puuvillatumput ja jopa unipussikin voi olla kätevä vaunuissa, haalari jää nopeammin pieneksi (tai ei ehdi ollenkaan käyttää säistä riippuen). Vauvalle tulee kuitenkin helposti liian kuuma vaunuissa kun ylipuetaan kesäaikana!
Kyllä mä ainakin ihan takuuvarmasti hankkisin kesähaalarin. Kesäkuussahan ei saata olla lämmintä kuin 10 astetta. Ei vauva tarkene missään bodyssä ulkona sellaisilla keleillä!
Ja villavaatteet eivät pidä tuulta, joten kyllä haalari on siksikin tarpeen, esim. autoon kannettaessa tai jos on nostettava vaunuista ylös kesken kävelylenkin.
Meidän vauvoilla on ollut sellainen puuvillakankainen kesähaalari, joka ei sitten ole liian tukala kuten nää vedenpitävät, joita vauva ei tarvitse. Ja koko saa tietenkin olla sen verran reilu, että menee vielä syyskuussakin. Meillä se on tarkoittanut kutakuinkin kokoa 68 - 74 cm.
syntyi viime vuoden kesäkuussa juuri ennen juhannusta. Silloin oli todella kylmä ja vettä satoi miltei joka päivä. Meillä oli käytössä reilun kokoisena ostettu velourpintainen vanuhaalari ja puuvillapipo + lapaset. Loppukesästä sitten pärjäsikin ihan hellevaatteissa.
Itse hankin pojalle lyhythihaisia bodeja. Esikoiselta oli jäänyt potkareita, housuja, sukkia ja ohuita hattuja. Collegetakki on myös helppo kun sen saa auki jos tuleekin kuuma. Vaunuissa kävelylenkeillä saatoin laittaa hänet makuupussiin jos oli viileämpi ilma, muutoin riitti ohut peitto.
Harso vaunuihin ettei ötökät pääse ja aurinkovarjo. Auto on tosiaan usein kuuma joten pukee sen mukaan millainen ilma. Helposti avattavia vaatteita jos tuleekin hiki.
eikä silloin ollut lämmintä. Kuitenkin käytännössä pidettiin kylmimmilläkin keleillä vain collegetakki-paksuista yläosaa ja umpinaisia potkareita (+ohut puuvillahattu ja tumput tai kokopotkupukua.
Pieni vauva on pääasiassa vaunuissa ja siellä on lämmin. Helpointa on säädellä lämpötilaa makuupussilla ja peitoilla!
Syksyksi oli sitten vanuhaalari-tyyppinen haalario ja vasta talvella kunnon talvihaalari (ei siinäkään vaunuikäinen mitään kosteussuojaa tarvinnut ja parhaimmaksi koin, että oli umpinaiset jalkaterät talvihaalarissa, ettei tarvinnut erillisten toppatossujen kanssa pelleillä)
oli ihan tavallinen vaikka yhtä kokoa suurempi potkuhaalari puuvillaisnen siis toisi hyvä. Tuli yksi kerros vähän viileämmällä enemmän, mutta vauva ei kuitenkaan sulanut.
esikoista odottava kaipaa samaa tietoa ja myös vinkkejä hyvistä nettikaupoista.