Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Brittiläisestä oikeusjärjestelmästä tietävät - miten tämä on mahdollista?

Vierailija
03.03.2010 |

http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2010030311233195_ul.shtml



Siis kysymys on siitä, kun ne kaksi 10-vuotiasta poikaa tappoivat sen kaksivuotiaan vuonna 1993. MITEN 10-vuotiaat voi passittaa vankilaan? Eivätkö nuo olisi olleet enemmän psykiatrisen hoidon tarpeessa?



Osaako joku selittää?

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
03.03.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Siellä oikeuskäytäntö luo koko ajan lakia, eli eivät ole sidottuja etukäteen kirjoitettuihin lakeihin ja niissä määrättyihin tuomioihin vaan pikemminkin aiempiin tapauksiin.



Jos tässä jutussa on uusia, ja ainutlaatuisen hirveitä piirteitä, niin mahdollista on että käytäntö muuttuu sen mukaisesti siitä huolimatta että asialla ovat lapset.

Vierailija
2/3 |
03.03.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja varmaan saavat myös hoitoa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
03.03.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vaikka juttu on TIETENKIN kamala, käy kyllä sääliksi myös noita lapsia, jotka murhan tekivät. Jotain täytyy olla pahasti vialla, että ryhtyy moiseen tekoon. Muistan kyllä tapauksen, mutta täytyy ilmeisesti katsoa Wikipediasta, josko aiheesta löytyisi artikkelia!



-Ap



(Onneksi täältä av:lta saa melkein aina vastauksen kysymykseen kuin kysymykseen!)

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän yksi kuusi