Mikä tuuri kävi veljelläni!
Hänet irtisanottiin nyt tämän laman seurauksena pitkäaikaisesta työpaikastaan. Hän etsi pitkään uusia töitä, kunnes löysi uuden työn. Nyt hänellä on parempi palkka kuin edellisessä, paremmat työsuhde-edut ja mukavampi ilmapiiri työpaikalla kuin edellisessä. Tuntuu että potkut edellisestä työpaikasta oli onnenpotku sitten kuitenkin!
Kommentit (7)
eivätkä ole halunneet kouluttautua lisää tai vaihtaa alaa.
vielä on niitäkin jotka ovat edellisen laman jäljiltä työttömiä
kaikki ihan kotona sellaisella...!!!
ja sen jälkeen olen tehnyt vain erilaisa pätkähommia ja opiskellut, kunnes nyt sain vakipaikan kesken tämän laman :-)
pilaa työpaikalla hengen, koska eletään stressin alla (kuka saa potkut, kua ei jne.) ja ilmapiiri muuttuu huonoksi.
Ei taida olla sattumaa, että av-mammojen työpaikoilla on aina huono henki.
olin radioasemalla töissä, ja sitte tuli tieto että säästöjä ja irtisanomisia luvassa. Työpaikalla OLI hyvä yhteishenki, mutta se alkoi pikkuhiljaa muuttumaan (selkäänpuukotuksia ym.) koska uutta vastaavaa työtä olisi ollut vaikea löytää. Toki osa oli enemmän jutussa mukana ja osa vähemmän, mutta huono ilmpapiiri oli. Asiaa ei auttanut se, että ne jotka saisivat työpaikan pitää tiesivät etteivät työt vähene vaan samat hommat tekee pienempi porukka. Eli tavallaan myös ne jotka saivat työpaikan pitää kärsisivät jne. Koita siinä sitten olla iloisena ja hilpeänä jos kaikki vituttaa ja ja ei edes tiedä onko kumpi pahempi se että saa jäädä vai se että saa potkut.
Toki muilla aloilla voi olla helpompaa, jos on vaikka kokki niin aina sitä jostain töitä löytää, mutta joillain aloilla uuden vastaavan/paremman työpaikan löytäminen on vaikeampaa.
nro8
työttömiä